Osvědčené postupy, jak se zbavit tmavých kruhů pod očima

Tmavé kruhy pod očima způsobují, že vypadáte unaveně, nezdravě nebo starší, než ve skutečnosti jste. Existuje řada metod, přírodních i lékařských, jak se tohoto nepříjemného úkazu zbavit. Přinášíme vám ty nejúčinnější z nich.

Proč máte kruhy pod očima?

Důvodů, proč vůbec tmavé kruhy pod očima vznikají, může být více.

Jsou to mimo jiné tyto:

  • únava
  • alergie
  • atopická či kontaktní dermatitida
  • dědičnost
  • pigmentové nepravidelnosti
  • poškrábání nebo tření očí
  • sluneční expozice

Další příčinou tmavých kruhů je přirozený proces stárnutí. Když stárnete, tělo má tendenci ztrácet tuk a kolagen a vaše pokožka je často tenká. To vám může červenohnědé krevní cévy pod očima zvýraznit.

Jak se zbavit kruhů přirozenou cestou

Existuje více způsobů, jak s kruhy bojovat, a každému může zabrat jiný. Někomu pomůže dostatek spánku, tedy alespoň 7 až 8 hodin za noc. Jinému zabere chladivý obklad, který pomáhá zúžit cévy v okolí očí. Někdo zase nedá dopustit na ochranu před sluncem, které kruhy pod očima často zvýrazňuje.

Fotografie: Pixabay

Babské rady

S kruhy pod očima vám mohou pomoci hydratační přípravky s obsahem kofeinu, vitaminu E, aloe vera, kyseliny hyaluronové nebo retinolu. Zastánci přírodní léčby doporučí obklady z vychlazených plátků salátové okurky, které aplikujte na okolí očí dvakrát denně po dobu 10 minut.

Fotografie: Pixabay

Můžete též vychladit použité sáčky od černého čaje a na pět minut minut je přiložit na každé oko. Dalším receptem může být směs mandlového oleje a vitamínu E, kterou si těsně před spaním jemně vmasírujete na postižená místa. Stejný, ne-li lepší efekt má též vitamin K.

Co může navrhnout lékař

V závislosti na příčině, která u vás způsobuje kruhy pod očima, může váš lékař navrhnout následující řešení. K odlehčení hyperpigmentace pod očima může dermatolog předepsat krém zesvětlující pleť s kyselinou azelaovou, kojovou, kyselinou glykolovou nebo hydrochinonem. Váš dermatolog může také navrhnout Jessnerovu kůru, která zahrnuje kombinaci kyseliny salicylové, kyseliny mléčné a resorcinolu. Další možností je laserová terapie, která využívá tepelnou energii k “odpařování” poškozených buněk a může vyvolat novou tvorbu kolagenu.

Plastická operace

Tuk pod okem může být také odstraněn chirurgicky pomocí tzv. blefaroplastiky dolního víčka. Tento postup může zesvětlit stín pod víčkem. Dalším chirurgickým postupem může být aplikování dermálního plniva na bázi kyseliny hyaluronové, jako je Restylane nebo Juvederm. To bývá oftalmologem, dermatologem, plastickým chirurgem nebo speciálně vyškoleným poskytovatelem zdravotnické péče injektováno do tkáně pod okem, čímž se odstraní tmavý stín.

Úvodní Fotografie: Freepik