Přestaňte zanedbávat svá chodidla. Plosky i paty si zaslouží prémiovou péči, kterou zvládnete z pohodlí domova

Fotografie: Depositphotos

Zanedbání péče o vaše chodidla může vést k jejich vysoušení a popraskání. Zjistěte, jak jim opět dodáte zdravý vzhled a jemnost.

Chodidla jsou velmi důležitou, avšak často opomíjenou, částí vašeho těla. Vzhledem k faktu, že jsou celý den zatěžována, řadí se mezi nejnamáhanější segmenty těla vůbec. Z toho důvodu byste jim měli poskytovat odpovídající péči. Pokud svým chodidlům žádnou pozornost nevěnujete, můžete se připravit na to, že se po čase vysuší a popraskají. Tím se stanou jak bolestivá, tak – zejména u žen – zároveň estetickým problémem. Vyhněte se těmto nepříjemnostem a navraťte svým chodidlům přirozenou jemnost.

Plosky nohou si zaslouží pozornost zejména v zimě

Odpovídající péči byste měli svým chodidlům věnovat průběžně, ovšem v zimním období je o něco důležitější. Je tomu zejména proto, že v uzavřené botě se noha více potí, čímž je náchylnější k výskytu nejrůznějších plísní, nebo popraskání pat. Abyste se těmto neduhům úspěšně vyhnuli, je důležité si osvojit správnou péči o vaše chodidla. Zejména byste měli myslet na přezouvání – kdykoliv, kdy máte možnost, se z uzavřených bot přezujte a nechte svá chodidla odpočinout. Skvělé je rovněž rychlé omytí (stejně, jako si myjete ruce).

Fotografie: Freepik

V neposlední řadě byste svým nohám měli dopřát dostatečnou hydrataci (například v podobě hydratačního krému, který je určený speciálně pro plosky nohou). Chodidla mají totiž tendenci se přirozeně vysušovat, což je dáno tím, že na nich chybí mazové žlázy, které běžně enormnímu vysoušení pokožky zabraňují. Kosmetickým produktem, který vám pomůže udržet vaše nohy hydratované, je nerafinované a nebělené bambucké máslo (chodidlům mj. dodá pružnost, vyživí je a zjemní).

Vyrobte si hydratační krém z těch nejlepších surovin

Kromě bambuckého másla zvažte použití gelu z Aloe vera (pokožku vyživuje a hydratuje), včelího vosku, jojobového oleje (chrání pokožku před dehydratací a vyživuje ji) či krémů s esenciálními oleji, které působí hojivě a protizánětlivě. Pokud jste milovníky domácí kosmetiky, připravte si vysoce hydratační krém sami doma. K jeho přípravě budete potřebovat:

  • 50 gramů bambuckého másla
  • 30 gramů jojobového oleje
  • 15 gramů gelu z Aloe vera
  • 6 gramů včelího vosku (tvoří stabilizační složku krému)
  • 5 gramů glycerinu (zajišťuje konzistenci krému a pokožce dodává hebkost a hydratuje ji)
  • 1 gram alnotinu (pokožku hydratuje, zjemňuje a napomáhá odstranění zrohovatělé kůže)
  • 8 kapek esenciálního oleje s levandulí ostnitou (na pokožku působí protizánětlivě)
  • 8 kapek esenciálního oleje s pačuli (na pokožku působí protizánětlivě)
  • 5 kapek esenciálního oleje s rozmarýnem (napomáhá regenerovat poškozené buňky)
  • 5 kapek esenciálního oleje s voňatkou martinovou (palmarosa; působí proti plísním)
Fotografie: Freepik

Nejprve si připravte misku, do níž vložte odměřený gel z Aloe vera, glycerin, alantoin, vybrané esenciální oleje a vše promíchejte. V druhém kroku si k ruce vezměte menší hrnec, do nějž vložte bambucké máslo, jojobový olej a včelí vosk. Hrnec zahřívejte ve vodní lázni do té doby, než se ingredience zcela rozpustí a spojí se v homogenní směs. Poté hrnec z vodní lázně vyndejte a míchejte, aby se směs zchladila na pokojovou teplotu.

Fotografie: Freepik

Jakmile je směs vlažná, postupně do ní za stálého míchání přidávejte ingredience z misky, kterou jste si připravili jako první. Metličkou směs šlehejte tak dlouho, dokud nezíská krémovou strukturu. Poté ji přelijte do sklenice a nechte ji vychladnout. Takto připravený krém je vysoce účinný a na běžnou péči ho stačí nanést menší množství. V případě, že máte popraskané paty, naneste před spaním tlustší vrstvu po celém chodidle a přes to navlékněte ponožku (zajistí vstřebání krému). Po čtyřech dnech byste měli pozorovat výrazné zlepšení.

Zdroj: Healthline