Pěstování vánočního kaktusu není žádná věda. Na Vánoce může vykvést i vám

Fotografie: Pixabay

Péče o vánoční kaktus se může zdát náročná, ale jakmile si osvojíte pár důležitých pravidel, zjistíte, že to není až taková věda. Celoročně zdobí byt svou příjemně zelenou barvou a v zimě pomalu začíná kvést barevnými květy. Učiní tak ale jen ve chvíli, kdy je o něj dobře postaráno.

Správné hnojení

Rostlina přichází na podzim do důležitého období. Potřebuje výraznou péči, aby se mohla v plné kráse projevit v zimním čase. Důležité je zvolit správné hnojivo, které obsahuje draslík a fosfor.

Tyto minerály se postarají o to, aby se i na vašem kaktusu objevily pupeny, a ihned poté nádherné květy. Taková hnojiva jsou běžně dostupná v květinářství, ale pokud preferujete přírodní varianty, bude se vám hodit popel, který naředíte s vodou.

Změňte místo

Vánoční kaktus v létě miluje paprsky slunce. Daří se mu proto na parapetu nebo jiném slunném místě. V zimě a na podzim si ale dejte pozor. Rostlině by u topení mohlo být horko. Ideálním místem je proto lodžie, kde je pouze kolem 10 až 13 °C.

Jakmile se pro změnu místa rozhodnete, nechte rostlinu v klidu odpočívat. Není vhodné její místo často a chaoticky měnit. Takto ji nechte až do konce topné sezóny. Pokud nemáte lodžii, zvolte místo, které splňuje tato kriteria:

  • Dostatečné světlo
  • Nižší než pokojová teplota
  • Místo, kde nehrozí mráz

Zalévání a přesazování

Jakmile začne podzim, výrazně omezte zálivku. Ideálně zalévejte jen dvakrát do měsíce. Vánoční kaktus má šanci si odpočinout a načerpat energii pro tvorbu pupenů a následně nádherných květů.

Přesazování ponechte až na jaro. Rostlina by teď měla být v klidu a nevyhovuje jí změna prostředí. Proto raději neriskujte, pokud se chcete potěšit barevnými květy. Stejně tak odložte řezání rostliny, kterou plánujete rozmnožit. Ideálním časem pro množení je jaro, kdy už má kaktus květy za sebou.