Kněz rozdělil veřejnost na dva tábory. Na internetu sdílel svůj kritický postoj k potratům

Fotografie: Depositphotos

V Polsku nemají těhotné ženy moc na výběr. Potrat je zde povolen jen z velmi závažných důvodů. Jak se k tomuto tématu postavil populární mladý kněz?

Přísná potratová politika rozdělila společnost v Polsku a teď i fanoušky populárního kněze, který se nebojí vážných témat. Dva roky po zpřísnění potratových pravidel se v zemi odehrálo již několik tragédií. Oběťmi byly ženy, jimž nebyl povolen potrat. V důsledku zdravotních komplikací pak zemřely. Následné demonstrace, kterých se účastní především ženy, však neměly žádný efekt. Polsko na své potratové politice nic nemění.

Povolené jsou pouze potraty ve dvou případech

Přelomové rozhodnutí Ústavního soudu z října roku 2020 udělalo vrásky na čele mnoha ženám. Veškeré potraty, až na několik výjimek, se staly nelegální. V roce 2021 silně katolická země ještě více zpřísnila, když Ústavní soud rozhodl, že nezákonný je i potrat poškozeného plodu, jenž měl do té doby výjimku. Jediné povolené potraty jsou tak pouze v případě znásilnění nebo ohrožení života matky. A i tady se však objevily případy žen, kterým potrat povolen nebyl, přestože podmínky pro ukončení těhotenství splňovaly.

Vysvětlil princip nutné obrany

Mladý kněz Sebastian Picur je populární především na sociální síti TikTok. Vyjadřuje se zde k řadě kontroverzních témat a nebojí se ani toho o potratech. V nedávném videu tak vysvětlil princip uplatnění dvojího účinku, kterým církev nahlíží na potrat u matky ohrožené na životě. Vychází se z tohoto tvrzení: „Napadená osoba má právo bránit svůj život dostupnými a přiměřenými prostředky.“

Jednoduše, pokud vás napadne agresor, máte z pohledu církve plné právo se bránit. I když by kněz nechtěl nenarozené dítě označit přímo za agresora, bere tento princip jako paralelu. Je-li tedy život matky ohrožen samotným těhotenstvím, ta má právo využít všechny dostupné prostředky, aby se mohla bránit újmě na zdraví nebo na životě. V tomto případě tedy i tak, že podstoupí potrat.

@ks.sebastianpicur #ksiadz #wiara #kościół #aborcja #ciąża #dylemat #poronienie #strajkkobiet #etyka ♬ Relaxing Japanese-style piano song inviting nostalgia – Akiko Akiyama

Řada komentujících však přísnou politiku neschvaluje

Zdůrazňuje, že nejde o záchranu života na úkor druhého života, ale o záchranu alespoň jednoho života ze dvou, které jsou ve smrtelném ohrožení. Mnoho lidí s knězem v komentářích souhlasí. Najdeme zde však i mnoho takových, již se na přísnou potratovou politiku dívají skepticky. „Taková rozhodnutí by měla být osobní, nikoli vnucovaná ideologiemi a náboženstvími,“ napsal jeden z nich.

V komentářích se objevily i názory žen, které by sice samy na potrat nikdy nešly, ale přesto by pro něj u jiných měly pochopení: „Opravdu věřím v Boha, ale dejme lidem na výběr. Já bych na potrat nešla, ale někdo může být v krizové situaci nebo byl možná znásilněn. Třeba není schopen vychovat nemocné dítě. Bůh nám dal na výběr,“ zastává se tato komentující žen, které se kvůli přísnému zákonu ocitnou v krizové situaci.

Téma bude rozdělovat společnost i nadále

Je vidět, že shoda nepanuje ani mezi samotnými věřícími, kteří by takovému zákonu měli být nakloněni. Nevytrácí se tímto nařízením soucit a svobodná vůle, již Bůh lidem dal? Nepopírá tak tento zákon to, co je v křesťanství ještě důležitější? Kdo je zodpovědný za životy žen, které již v důsledku přísného zákona zemřely? I těch, jež vychovávají těžce postižené děti? Zda Polsko někdy přehodnotí potratovou politiku, to se teprve uvidí. Je však zřejmé, že do té doby bude ve společnosti fungovat jako rozbuška a námět k vášnivým diskuzím.

Zdroj: Parenting