Proč jsou krajkové šaty tak populární?

Krajka je francouzský vynález ze 17. století. Ale nevyráběla se jen ve Francii, ale i v Belgii měla výbornou pověst a kvalitu zpracování. Ručně šitou krajku vyráběly zaměstnankyně výrobních firem za použití vláken silných jako lidské vlasy zcela ručně bez použití nástrojů. Z tohoto důvodu si jistě dokážete představit, proč byly krajkové šaty tak drahé a převážně výsadou jen nejvyšší vrstvy. Říká se, že odborník pletl jeden centimetr čtvereční prvotřídní krajky téměř hodinu. Nyní se krajka vyrábí strojově po celém světě a můžete ji vidět téměř všude včetně svatebních krajkových šatů.

Kvalita krajky

Kvalita krajky není posuzována podle své tvrdosti nebo měkkosti. Obecně se dá říci, že francouzská krajka bývá měkká, zatímco britská krajka těžká a nepoddajná. Tuhá krajka nemusí na někoho působit tak kouzelně, ale bude mít velmi dobré vlastnosti při utváření siluety nařasených společenských šatů ideálních například na svatbu, měkká krajka je zase široce využívána například pro výrobu krajkových šatů kratší délky.

Jak již bylo zmíněno výše, krajka hraje důležitou roli v případě výroby svatebních šatů. Ale proč má takové kouzlo? Ještě v 19. století krajka platila za velmi luxusní materiál a byla využívána především ve vyšší vrstvě. Ve 20. století se pak krajkové šaty staly více dostupnými. V dnešní době jsou již běžným standardem, ale přitom dokážou neustále ohromovat svou elegancí.

Krajkové šaty pro všechny příležitosti

Možná máte pocit, že krajkové šaty nejsou nic pro mladé a malicherné dívky, které chtějí okouzlovat své okolí. Ve skutečnosti ale hvězdy nejen na červeném koberci, které dorazí v jemných krajkových šatech na sebe strhnou nejvíce pozornosti. Krajkové šaty mohou bez obav nosit ženy různých věkových kategorií beze strachu z módního faux-pas. Neexistuje pro ně téměř žádný limit. Pokud zvolíte ten správný střih, pak Vám krajka dovolí rozkvést a ukázat Váš půvab a duši.

Foto: amodio.cz