Diagnóza rakoviny ukáže vaše skutečné přátele. Každá mince má ale dvě strany

Fotografie: Depositphotos

Kdo nezažil, nepochopí. Pro situaci, kdy je vám oznámen ten hrozivý ortel, sedí tato věta naprosto dokonale. Přátelé však nejvíc potřebujete právě tehdy.

Po diagnóze rakoviny můžete reagovat různě. Jste v šoku, pláčete, popíráte skutečnost nebo se obrátíte k víře, že vše dobře dopadne. Záleží na druhu postoje a není tajemstvím, že s nadějí se bojuje mnohem lépe. Můžete být naladěni na pozitivní myšlenky a zvládat po určitém čase, kdy jste si věnovali prostor tuto situaci zpracovat, následující dny s vděčností, pokorou a pro všechny překvapujícím úsměvem. Je možné, že přijde den, kdy vás přemůže únava a vy se budete potřebovat opřít o své přátelé. Někteří tam ale pro vás již nebudou.

Jedna situace, dva pohledy

Proč se vaši přátelé odvrací, když je nejvíce potřebujete? Někteří se vám záměrně začnou vyhýbat, nezvedají telefon a nezajímá je ani průběh vaší léčby. Rozumíte si mnohem více s lidmi, které znáte možná jen pár týdnů a sdílí stejný nebo podobný životní osud jako vy. Tento stav je z pohledu pacienta často nepochopitelný, avšak z pohledu jeho blízkých se může jednat o určitou formu strachu.

Fotografie: Freepik

Někteří z dosavadních přátel sice můžou ukázat svou pravou tvář, zachovat se zbaběle a myslet především na to, jak ochránit sami sebe od stresujících rozhovorů s nemocným. Skuteční přátelé však mohou být jen zmateni a netuší, jak se správně zachovat, aby člověku, kterého mají rádi, svými slovy neublížili. Proto klopí zrak a vyhýbají se chvíli přímému kontaktu.

Fotografie: Pexels

Sami potřebují nejdříve zpracovat svůj strach a obavy, aby vám mohli být později skutečnou a pevnou oporou. Pokud se člověk s touto nemocí osobně nesetká, jen velmi těžko může pochopit, čím si jeho blízký prochází. Vaši přátelé si musí v první řadě uvědomit, že od nich nevyžadujete odborné znalosti, odpovědi na otázky nebo zázraky, ale že vám jsou oporou i ve chvíli, kdy vás jen v tichosti drží za ruku.

Pokud jste se rozhodli být oporou

Jestliže jste se ocitli v situaci, kdy je vašemu blízkému sdělena diagnóza rakoviny, ponechte si čas na zpracování vlastních emocí a pocitů. Milovaná osoba bude potřebovat vaši podporu a vy ji tak můžete poskytnout, jak nejlépe dokážete. Každý pacient se se svou nemocí vyrovnává jiným způsobem, a protože vašeho přítele znáte, možná vám tato skutečnost může napovědět, jak nejlépe nabídnout svou pomoc. Snažte se být aktivním posluchačem, dopřejte nemocnému, aby vám řekl jen tolik, kolik on sám potřebuje sdělit.

Fotografie: Unsplash

Nebojte se přiznat, pokud něco nevíte. Nemocný přítel si je vědom, že nejste odborník, který zná odpověď na každou otázku. Nemoc zahrnuje i velkou únavu, proto můžete nabídnout svou pomoc při práci v domácnosti, nakupování nebo vyzvednutí dětí ze školy. Zeptejte se, zda by si váš přítel přál doprovod při návštěvách u lékaře. Můžete poskytnout příjemné rozptýlení v době nekonečného čekání a ukázat, že vám na vašem blízkém skutečně záleží. Obejmout nebo chytit za ruku můžete kdykoliv a často má tento projev větší váhu než tisíce slov.

Zdroj: Newsitamea