Hlavní projevy rakoviny jater, které většina lidí přehlíží

Fotografie: Freepik

Onkologové z Velké Británie přinesli studií, ve které prohlašují, jak poznat první příznak toho, že s vašimi játry není něco v pořádku. První a nejnápadnější příznak, že máte rakovinu jater, může být zvětšené břicho a viditelné krevní cévy pod kůží.

Příznaky nemusíte poznat ihned

Játra jsou velký orgán, takže příznaky přicházející rakoviny nemusíte poznat hned jak onemocníte. Zvětšené břicho je však faktorem, podle kterého byste měli zbystřit, a soustředit se na svoje tělo. Pokud uvidíte i krevní žíly pod kůží, je načase navštívit lékaře.

Podle onkologů z Británie, kteří na tento příznak upozornili, se k dalším příznakům může později přidat:

  • Žloutnutí kůže a očního bělma
  • Tmavá moč
  • Hubnutí bez jakékoliv diety
Fotografie: Freepik

Mezi další časté příznaky se rádi také světlejší stolice nebo nadýmání, které je častěji na pravé straně břicha. Pokud máte často pocity na zvracení nebo máte pocit plného žaludku již po pár soustech, také to může značit problémy s játry. Někteří lidé ale nemusí mít příznaky rakoviny žádné nebo se mohou schovat pod jiné onemocnění, jako je třeba žloutenka.

Rakovina může napadnout kohokoliv

Možnost rakoviny určitě faktory zvyšují, patří mezi ně například užívání alkoholu nebo drog. Dlouhodobé popíjení alkoholických nápojů vede k cirhóze jater a následnému zjizvení orgánu.

Rakovině se dá zabránit zdravým životním stylem a také pravidelnými kontrolami u lékaře. Včasná diagnostika může zachránit život. Ve většině případů přijde na řadu chemoterapie, další možnosti je transplantace jater, na operaci se však čeká delší dobu. Někdy se přistupuje také k chirurgickému zákroku, kdy se odstraní nemocné části jater.