Rakovina prsu: Časná detekce zvyšuje šance pacienta na úplné uzdravení

Fotografie: Depositphotos

Rakovina prsu zůstává nejčastějším maligním novotvarem u žen. Čím dříve je léčba rakoviny prsu zahájena, tím větší je šance pacienta na uzdravení.

Právě z toho důvodu je důležité znát možné příznaky rakoviny prsu. Na celém světě totiž tímto druhem rakoviny trpí dva miliony pacientů ročně. Tato rakovina je považována za typicky ženské onemocnění, ale to není pravda. Mohou ji trpět i muži. Rakovina prsou u mužů je však mnohem méně častá než u žen.

Existuje mnoho rizikových faktorů

Prvním rizikovým faktorem je ženské pohlaví, potom je to věk. Čím starší je pacient, tím je větší riziko tohoto onemocnění. Mezi další rizikové faktory patří genetická zátěž, časný nástup a pozdní ukončení menstruace, onemocnění prsu, vystavení ionizujícímu záření, žádná předchozí těhotenství, hormonální terapie. A v neposlední řadě také nadváha.

Fotografie: Freepik

Rakovina prsu je v počátečních stádiích asymptomická. Teprve později se mohou objevit stále výraznější příznaky. Jedním z nejčastějších je výskyt hrudky v prsu. Často je objevena náhodně. Bulky bývají bezbolestné, nepravidelné a různě velké. Další příznaky jsou asymetrie velikosti prsou, otok bradavek, bolest prsou, tahání kůže v oblasti prsou, zčervenání bradavky, únik obsahu z bradavky, změny na bradavce či příznak pomerančové kůry.

Máte podezření? Běžte k lékaři

Pacient s podezřením na rakovinu prsu by měl co nejdříve navštívit lékaře. Základními testy jsou ultrazvuk a mamograf. Poté následuje magnetická rezonance a biopsie prsu. Včasná léčba zvyšuje šance pacienta na uzdravení. Pokud je to možné, používá se konzervativní léčba založená na odstranění samotné neoplastické léze. někdy však může být nutné provést radikální chirurgický zákrok – odstranění prsu.

Chirurgická léčba rakoviny prsu však není jediným způsobem léčby této zákeřné nemoci. Používá se také chemoterapie a radioterapie , stejně jako modernější metody, jako je hormonální léčba nebo imunoterapie. Prognóza je závislá na tom, jak rychle je léčba zahájena. Například pětiletá míra přežití u malých omezených lézí je až 99 %. Pokud se však nemoc rozšířila, tak se míra přežití snižuje.

Zdraví: WebMD