Recept na to, jak mít úspěšné dítě. Zaměřte se na 9 důležitých návyků a vaše děti to jednou na 100 % ocení

Fotografie: Depositphotos

Všichni chceme mít dobře vychované a úspěšné děti. Věda nám přináší recept. Existuje 9 důležitých věcí, které můžete udělat, abyste měli úspěšné děti.

Naučte své dítě, že s prací a úsilím to může dotáhnou vysoko, a vy mu tak dáte obrovský dar do života. Dítě se tak naučí osvojovat si různě vlastnosti a zkoušet sebe samo. Až příště dostane dobrou známku, pěknou kresbu nebo vyznamenání ve sportu, nezapomeňte ho pochválit za snahu, tvrdou práci a odhodlání jít za svým cílem!

Mějte vysoké cíle

Mít vysoká očekávání od svého dítěte znamená, že byste měli věřit ve své dítě, jeho hodnotu a budoucnost. Nezačínejte tedy tím, že řeknete „vždyť mu nejde matematika“, „není to sportovec“, „neumí dobře psát“ apod., protože tím vytváříte negativní očekávání a dítě se řídí tím, co si o něm myslíte. Takže je lepší říct: „Myslím, že máš co zlepšovat v matematice“, „jaký sport tě zajímá“, „ve slohu máš pěkné nápady a hezky se vyjadřuješ, ale potřebuješ si zopakovat pravidla pravopisu, aby ses zlepšil“.

Fotografie: Freepik

Dopřejte dětem vzdělávací podněty

Věděli jste, že neocenitelným darem v oblasti vzdělávání je předat dítěti znalosti matematiky již v předškolním věku? A nemám na mysli drahé doučování nebo specifické programy, stačí, když se naučí základy: čísla, počítání v pořadí a některé další základní znalosti (jako se dítě naučí při hře s dospělým a ve školce). Osvojení základních matematických pojmů v předškolním věku předurčuje dobré matematické výsledky ve vyšším věku, ale také lepší výsledky ve čtení.

Buďte pozorní a citliví

Rozsáhlá studie z roku 2014, které se zúčastnilo 243 lidí narozených v Americe v chudobě, ukázala, že děti, jejichž rodiče se v prvních třech letech života řídili citlivým přístupem k péči nebo výchově, měly ve školním věku lepší školní výsledky, ale také lepší vzdělání a kvalitnější vztahy ve věku 30 let.

Fotografie: Freepik

Vnímaví rodiče věnují pozornost znamením, která dítě dává, a reagují na ně s láskou a péčí. Naopak rodiče, kteří mají „vrtulníkový“ styl (a jako by nad svými dětmi neustále létali a kontrolovali je), a rodiče, kteří jsou sami upjatí a přísní, svým dětem v konečném důsledku nepomáhají, ale naopak se mohou sami stát překážkou jejich pokroku.

Zkuste se méně stresovat

Stres rodičů, zejména matky, má na dítě negativní účinky. Kromě toho, že vytváří napětí v domácnosti (křik a tresty a málo pochopení ze strany stresovaného rodiče), stává se pro dítě také stresujícím. Zde funguje vědecký fenomén „psychologické lepivosti“, což znamená, že lidé „lepí“ pocity ostatních kolem sebe. Když jsme tedy obklopeni šťastnými lidmi, máme tendenci být šťastnější, zatímco když jsou lidé kolem nás nešťastní, cítíme se také hůře.

Fotografie: Freepik

Poskytujte dítěti kvalitní čas

Rodiče dělají se svým dítětem něco pozitivního, krásného nebo užitečného: přečtou si pohádku, popovídají si, připraví společně moučník, věnují se vzájemným vztahům, komunikaci a citovému propojení. Je mnohem lepší mít méně času, ale kvalitního, než mnoho hodin, kdy je rodič fyzicky přítomen v místnosti, ale věnuje se něčemu jinému a není se svým dítětem.

Fotografie: Freepik

Naučte dítě sociálním dovednostem již v raném věku

Naučte proto své dítě základním pravidlům slušnosti s „děkuji“ a „prosím“, povzbuzujte ho, aby samo hledalo řešení svých problémů (pokud je to možné, místo abyste je řešili vy), naučte ho rozpoznávat různé emoce u sebe i u druhých, odměňujte ho za spolupráci atd. Děti, které měly od útlého věku dobré emoční dovednosti, měly mnohem větší pravděpodobnost, že získají vysokoškolský titul, a méně často byly zatčeny za přestupek nebo měly problémy s návykovými látkami.

Mámy, nebojte se pracovat

Pracující matky, přestaňte mít úzkost a pocit viny. Americký výzkum zjistil, že dívky, jejichž matky v dětství pracovaly, měly v době dospívání vyšší vzdělání, lepší zaměstnání, více pracovních povinností a vyšší platy než dívky, jejichž matky nepracovaly. Chlapci s pracujícími matkami se však také v dospělosti naučili více pomáhat v domácnosti a při výchově svých dětí. Maminka se stává vzorem dobrého a správného chování, a její děti víceméně kopírují to, co dělá ona.

Fotografie: Freepik

Zaměřte se také na své vzdělání

IQ maminky rozhoduje o tom, jak dobrou slovní zásobu bude mít její dítě a jaké verbální dovednosti si osvojí v raném věku. Americká studie, která byla provedená v roce 2014 na Michiganské univerzitě v USA také ukázala, že matky, které dokončily střední nebo vysokou školu, s větší pravděpodobností vychovají děti, které budou dělat totéž.

Nejdůležitější je snažit se, ne se vyhýbat neúspěchu

Co si vaše dítě myslí o úspěchu? Odpověď na tuto otázku rozhoduje o jejich úspěchu! Pokud si dítě myslí, že je úspěšné, protože je chytré nebo nadané, pak je pravděpodobné, že se nebude snažit o něco obtížného, aby si udrželo image chytrého, nebo to vzdá v domnění, že jeho silné stránky tak daleko nesahají. Pokud dítě opět uvěří, že se mu daří, protože se snaží, je odhodlané a dělá to, co musí, je pravděpodobné, že vytrvá i v těžkých chvílích a s největší pravděpodobností uspěje.

Zdroj: Insider