Proč je výchova dnešních dětí v krizi: Profesionální chůva a autorka knih o výchově sdílela svůj pohled na věc

Fotografie: mintchipdesigns / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Podle profesionální chůvy je výchova dnešních dětí v krizi. Rodiče dělají chyby, které se jim z dlouhodobého hlediska vymstí. Zjistěte, čemu by se podle ní měli rodiče ve výchově vyhýbat.

Výchova dětí není nic jednoduchého. Nikdo rodiče nenaučí, jak to udělat, a také panují různé názory, jak na to. Přísná výchova dřívějších generací je dnes nahrazována mnohem volnějším stylem, což je určitě dobře. I ten však má svá úskalí. Zkušená chůva a autorka knih o výchově Emma Jenner prozradila, čemu byste se ve výchově dětí rozhodně měli vyhýbat a jaké nejčastější chyby rodiče dělají.

Doma poroučí dítě, ne rodič

Klasická situace, kterou zná každý rodič. Dáte dítěti pití v červeném hrnku, ono ho však chce mít v tom modrém. Nakonec mu raději ustoupíte, aby byl klid a dítě se nezačalo vztekat. Postupně ho tak naučíte přijít na způsoby, jimiž vás bude ovládat a dosáhne svého za každé situace. Podle Emmy Jenner je takové jednání špatné a z dlouhodobého hlediska se vám vymstí.

Nemáte žádné požadavky na své dítě

Mnoho rodičů nechává děti chovat se tak, jak chtějí. Domnívají se, že pro dítě je to přirozené a že by se nemělo nutit do něčeho, co nechce. Neklást na dítě žádné požadavky však podle chůvy není příliš prozíravé. Ukažte dětem, jak se mají chovat v různých situacích. Pokud jste v restauraci, dopravním prostředku atd., neměli byste na nevhodné chování dítěte reagovat krčením rameny. Děti mají schopnost sebeovládání a té byste je měli učit od malička. Vyhnete se mnoha nepříjemným situacím a dítě bude mnohem lépe připravené na pozdější sociální interakce, až bude samostatné.

Vaše dítě se nikdy nenudí

Dnešní děti jsou zvyklé na neustálou zábavu a rozptýlení díky moderním technologiím. Je pro ně obtížné vydržet na něco chvíli počkat. Pro děti je však nezbytné, aby se občas necítily úplně komfortně. Nechte je někdy se trochu nudit, ať si vymyslí svou zábavu. Batole také může chvíli počkat, než je vezmete do náruče.

chlapec s autismem
Fotografie: Freepik

Dítě je na prvním místě

Každý rodič své dítě miluje, to ale neznamená, že jeho potřeby budete neustále upřednostňovat před těmi svými. Dítě, kterému se přání a potřeby plní na počkání, a to na úkor rodičů, vyroste v představě, že jeho požadavky mají přednost před požadavky ostatních. A to určitě není dobré. Zkuste dítěti vysvětlit nebo ukázat, že teď musí na něco počkat, nebo se musí na chvíli zabavit samo.

Podle zkušené chůvy jsou mnozí dnešní rodiče přehnaně zaujatí potřebami dítěte. Vše za něj hned udělají, přispěchají s pomocnou rukou a ospravedlňují jeho nevhodné chování. Obává se, že to je ideální způsob, jak vychovat drzé, sobecké a netrpělivé dítě, se všemi důsledky, které to bude mít na jeho budoucí život, ale i život jeho rodičů.

Zdroj: HuffPost