Sněhurka: Pravdivý příběh slavné pohádky a smutná verze pro 7 trpaslíků 

Fotografie: Freepik

Příběh o Sněhurce patří k oblíbeným pohádkám dětí už po celé generace. Ale je to opravdu jen smyšlené vyprávění bratří Grimmů, nebo je založeno na skutečných faktech? Pravda mnohé překvapí.

Přesněji řečeno, Sněhurka a sedm trpaslíků je jednou z nejznámějších pohádek bratří Grimmů, která byla poprvé vydána v roce 1812 pod názvem „Malá Sněhurka/Sněhurka“, přičemž po celém světě existovalo několik verzí. Ve verzi bratří Grimmů by si zlá královna ještě přála rychle zemřít pod kamenem, jako tomu bylo v Disneyho filmu z roku 1937. Jak to tedy bylo s královnou, Sněhurkou a trpaslíky doopravdy?

Sněhurka u Walta Disneyho

Sněhurka je také první z princezen, která se objevila v prvním celovečerním animovaném filmu Walta Disneyho z roku 1937. Krásná princezna se sněhobílou pletí a černými vlasy, která přišla o život jen kvůli bezmezné závisti své zlé macechy, je velmi oblíbenou postavou. Stejně tak jako její příběh – velmi dojemný a poučný, s klasickým happy endem „a žili šťastně až do smrti“.

Fotografie: CanvaPhotos

Stejně jako všechny pohádky bratří Grimmů se i Sněhurka údajně odehrává ve středověku a je považována za příběh, který se šířil ústním podáním a byl vydán až v roce 1812. Podle výzkumů se však zdá, že Sněhurka nebyla jen smyšleným příběhem, jenž prošel zkouškou času, ale příběhem skutečným – podle skutečné osoby, bavorské šlechtičny.

Příběh o Sněhurce, který dětem nečtete

Sněhurka se narodila po té, co si královna přála dítko s „pletí jako padlý sníh, vlasy jako havraní křídla a rty rudými jako krev“. Přání se jí splnilo, ovšem královna za to zaplatila životem. Král se znovu oženil, aby Sněhurka měla matku. A zemřel, jak už se to rodičům v pohádkách stává. Zlá královna Grimhilde zbožňovala obdivovat se v zrcadle a ujišťovat se, že je nejkrásnější. Když jí jednoho dne zrcadlo toto zapřelo, rozhodla se Sněhurky zbavit. V této době bylo Sněhurce mezi sedmi a třinácti lety.

Fotografie: Unsplash

Grimhilde si najala lovce, který měl v lese Sněhurku zabít a na důkaz přinést královně její orgány. Ty pak měla v plánu sníst. Sněhurku ale naštěstí zachránil její půvab a lovec raději zabil divoké zvíře. Grimhilde se o tomto však brzy dozvěděla a rozhodla se svojí nevlastní dcery zbavit sama. Pokoušela se o to třikrát, než se jí povedlo Sněhurku otrávit jablkem.

Trpaslíci Sněhurku vystavili ve skleněné rakvi, kterou spatřil náhodně procházející princ a ohromně se do mrtvé dívky zamiloval. Trpaslíci se nad ním slitovali a rakev mu věnovali. Místo polibku Sněhurku zachránilo to, že ji služebníci upustili a rána ji přiměla vykašlat otrávené jablko. Princ se s ní hned oženil, na svatbu pozvali i zlou macechu. Tam ji pak donutili obout si boty z do ruda rozpáleného železa a musela tančit, dokud nezemřela.

Byla Sněhurka Margarete von Waldeck?

V roce 1994 německý historik Eckhard Sander publikoval článek „Sněhurka: Je to pohádka?“ prohlašující, že našel nějaký důkaz, že Sněhurka byla skutečná osoba a že její příběh inspiroval bratry Grimmovy. Podle Sandera vycházela postava Sněhurky ze života Margarete von Waldeck, německé hraběnky z Bavorska, která se narodila v roce 1533.

Když jí bylo 16 let, matka Katarina jí záviděla její nesrovnatelnou krásu a poslala ji do Wildungenu v Bruselu, aby se jí a její krásy zbavila. Tam se Margarete zamilovala do prince, který se později stal Španělským Filipem II.

Otec a matka Margarete vztah odmítli, protože to bylo „politicky znepokojivé“. Margarete záhadně zemřela ve věku 21 let, ačkoli existovalo silné podezření, že byla otrávena. Podle historiků mohl španělský král, který byl také proti sňatku svého syna s mladou hraběnkou, poslat své muže, aby Margarete zavraždili.

Verze se 7 trpaslíky

Pokud byla Sněhurka skutečně reálná osoba, co těch 7 trpaslíků? Existovali také, nebo jsou výmyslem bratří Grimmů? Margaretin otec totiž vlastnil několik měděných dolů, kde mnoho dětí pracovalo jako otroci. Drsné podmínky v dolech však způsobily předčasnou smrt mnohých z nich. Ovšem ty, kterým se podařilo přežít, měly kvůli drsným podmínkám vážné problémy ve vývoji, přičemž v důsledku podvýživy a těžké fyzické práce se jim deformovaly končetiny. Tyto děti byly často označovány jako „chudí trpaslíci“.

Verze s otráveným jablkem

Ale zdá se, že ani otrávené jablko pravděpodobně nebylo smyšlenkou vypravěčů Grimmů. Podle Sanderse si tento prvek „vypůjčili“ z rozšířeného německého příběhu, podle kterého byl zatčen starší muž za to, že dával otrávená jablka dětem, o kterých se domníval, že mu kradou ovoce.

Zdroj: Newsitamea