Ucpaný odpad ve dřezu zmizí během chvíle. Vše zařídí levné suroviny, které máte běžně doma

Fotografie: Depositphotos

Domácí prostředky pro boj se špínou jsou zpravidla ty nejlepší. Jsou účinné, levné a šetrné nejen k životnímu prostředí, ale hlavně k našemu zdraví.

Několik studií ukázalo, že komerční čisticí prostředky pro domácnost obsahují velké množství chemikálií, které jsou škodlivé nejen pro životní prostředí, ale i pro nás samotné. Produkty na nás působí dráždivě a jsou zdrojem řady alergií. Nenechte se zlákat reklamami, jež slibují zázračné výsledky, a bojujte s ucpaným potrubím pomocí přírodních výrobků, které máte běžně doma. Ušetříte své zdraví, přírodu i peněženku.

Směs octa a jedlé sody

Jedlá soda a ocet jsou nejběžnějšími, ale také nejúčinnějšími domácími prostředky, které můžete využít ve více směrech než jen v kuchyni při vaření. Jsou skvělými pomocníky nejen pro úklid, ale i pro boj s ucpaným odpadem.

Fotografie: Pixabay

Nejprve smíchejte 1/3 šálku jedlé sody s 1/3 šálku bílého octa. Výslednou směs nalijte do ucpaného potrubí buď v koupelně, nebo v kuchyni. Spojením těchto dvou složek získáte pěnivou směs, která způsobí účinnou reakci proti všem nečistotám a nahromaděnému odpadu v potrubí. Nechte ji působit alespoň hodinu a následně potrubí pečlivě propláchněte teplou nebo horkou vodou. Sami můžete pozorovat, jak je problém rychle a snadno vyřešen.

Zázračné účinky octa

Octem můžete v podstatě nahradit veškeré čisticí prostředky. Jeho dezinfekční a antibakteriální vlastnosti vám pomohou s jakoukoli špínou a zároveň zanechají povrch bez nepříjemného zápachu. Vůbec se nemusíte bát, že vám nyní bude domácnost páchnout po octovém odéru, ocet neutralizuje zápach a hlavně za sebou žádný nezanechává.

Odstraní vodní kámen z vašich spotřebičů, jako je rychlovarná konvice nebo kávovar. Můžete ho také použít k leštění stříbrných příborů, sklenic, váz nebo i šperků. Je ideálním spojencem pro dezinfekci nádobí a bezpečné čistění všech špatně dostupných míst ve vaší domácnosti, tudíž s ním můžete umýt i podlahy nebo pracovní desku v kuchyni. Omezí vznik plísní a zažene zatuchlý pach způsobený vlhkostí. Jediný povrch, který by měl být octa ušetřen, je mramor.

Výhody jedlé sody

Jedlé sodě se také přezdívá „kouzelný prášek“, a to zcela oprávněně. Je bez zápachu, je zdravotně nezávadná a biologicky odbouratelná, takže je pro životní prostředí naprosto bezpečná. Dokáže skvěle bojovat proti skvrnám, zápachu i špíně. Funguje jako změkčovač a odstraňovač vodního kamene, perfektně čistí podlahy a také vyhrává nad plísněmi. Ve spojení s octem tvoří univerzální čisticí prostředek, kterému se jen tak něco nevyrovná.

Fotografie: Piqsels

Jedlou sodu navíc můžete použít i pro kosmetické účely, například jako zubní pastu, ústní vodu k odstranění bakterií nebo proti bolesti dásní. Stejně tak může být využita jako přírodní maska na vlasy, která zbaví pokožku hlavy zbytků mastnoty i jiných kosmetických přípravků, jež byly nadměrně aplikovány.

Zdroj: Goodhousekeeping