Většina žen dělá při žehlení vlasů chyby a zbytečně si je tak ničí. Vyvarujte se jich

Fotografie: Depositphotos

Žehličky na vlasy jsou jedním z nejoblíbenějších kadeřnických zařízení. Při nesprávném používání však mohou vlasy oslabit a způsobit jejich nevratné poškození.

Vlasy jsou korunou krásy. Aby tomu tak bylo vždy, je třeba si občas pomoci různými pomůckami. Jedním z nich je žehličky na vlasy. Ta se stane věrným pomocníkem vždy, když se probudíte s nepoddajnými vlasy. Výsledkem mechanického narovnání jsou hladké a hedvábné vlasy, s nimiž jste spokojeni. Tento způsob rovnání si však vybírá svou daň. Jestliže žehličku na vlasy nepoužíváte správně, mohou být vaše vlasy hrubé a lámavé. Podívejte se na těchto 5 tipů, jak narovnat vlasy, aniž byste je poškodili.

Proč žehlením poškozuje vlasy?

Vlasy jsou tvořeny hlavně keratinem, který vytváří na vlasech ochrannou bariéru. Častým působením tepla dochází ke ztenčování této membrány a vlasy již nejsou dostatečně chráněny. Poškozením vlasového vlákna dochází ke ztrátě pružnosti a vlas se stává hrubším a křehčím, náchylným k lámavosti.

Fotografie: Pexels

Pokud jsou takto zničené vlasy nadále žehleny na vysokou teplotu, dochází k jejich ztenčování nebo vypadávání. Vlasy mohou začít časem krepatět a žehlením se tento problém nenapraví. Důležité je také pravidelné čištění desek, aby na nich nezůstávaly nečistoty a netvořily se bakterie.

5 tipů pro bezpečné narovnání bez poškození

V následujícím textu vám poradíme, jak se při pořizování žehličky nespálit a jak udržet své vlasy krásné a zdravé.

Správný výběr žehličky

Při výběru žehličky by neměla hrát zásadní roli cena. Je dobré zvolit správnou velikost v závislosti na délce vlasů. Čím jsou desky širší, tím více vlasů jsou schopny pojmout. Užší desky jsou nejvhodnější pro narovnání krátkých vlasů.

Fotografie: Pixabay

Abyste se vyhnuli lámání vlasů, měli byste teplotu žehličky nastavit dle typu vlasů. Neexistuje žádná ideální teplota, je proto nutné se řídit typem vlasů. Čím jsou vlasy jemnější nebo poškozenější, tím by měla být teplota nižší. Naopak kudrnaté a hrubé vlasy si mohou dovolit teplotu vyšší. Ideální je tedy koupě žehličky s integrovaným regulátorem teploty. Průměrná teplota žehliček dosahuje 190 °C. Nad ní již dochází k výraznému poškozování vlasového vlákna.

Fotografie: Freepik

Velmi důležitý je materiál, ze kterého jsou desky žehličky vyrobeny. Na trhu existují tři druhy desek: titanové, keramické a turmalínové. U titanových a keramických desek je zajištěno rovnoměrné rozložení tepla, titanové desky nejsou vhodné pro obarvené vlasy. Na keramických deskách vlasy lépe kloužou, nedochází tak ke zbytečnému drhnutí a vyškubnutí vlasů. Jsou vhodné pro kudrnaté vlasy. Turmalínové desky se hodí na barvené nebo poškozené vlasy, eliminují statickou elektřinu.

Žehlení vysušených vlasů

Nikdy si vlasy nežehlete, pokud jsou mokré. Hrozí tak jejich spálení a poškození. Ideálním způsobem je vysoušení vlasů na vzduchu, jelikož fénem se vlasy rovněž zahřívají. Ne vždy je však možné čekat na samovolné uschnutí vlasů. Proto je pro vlasy nejlepší vysoušení studeným vzduchem.

Fotografie: Pexels

Před žehlením si vlasy rozčesejte

I když zrovna spěcháte, nezapomínejte si vlasy před narovnáním pořádně rozčesat. Předejdete tak pálení uzlíků, které během dne na vlasech vznikají. Pokud se snažíte vlasy rozčesat při žehlení, ničíte vlasovou strukturu a vlasy se snadno začnou lámat a třepit. Ideálním způsobem rozčesávání je rozdělení vlasů na dvě poloviny a česání od konečků.

Fotografie: Pixabay

Při rovnání dělejte prodlevy

Pokud se vlasy žehlí každý den, riziko oslabení se značně zvyšuje. Nechte své vlasy pár dní od žehlení odpočinout. Při samotném žehlení se snažte vyvarovat dlouhého žehlení a zahřívání jednoho místa nebo pramene. Dochází tak totiž k intenzivnějšímu pálení vlasů, které se následně často lámou a vypadávají.

Fotografie: Pexels

Správná vlasová péče je základem úspěchu

Péče o vlasy pomáhá chránit vlasy před dehydratací a poškozením způsobeným horkou žehličkou. Vlasy by se měly pravidelně hydratovat a vyživovat oleji a přírodními maskami na vlasy, jako je kokosový olej, arganový olej nebo med.

Zdroj: Self