Vysoce účinné metody údržby laminátové podlahy. Nedělejte stejné chyby jako většina lidí

Jestli nechcete mít za pár měsíců nebo let ošklivou podlahu, je potřeba ji věnovat náležitou péči, aby i po letech mohla dělat radost a hlavně aby vypadala stále jako nová. Péče o laminát není složitá, ale je potřeba dodržovat určitá doporučení a postupy, aby se časem podlaha nestala ošuntělou a nevzhlednou.

Laminát je odolný a nenáročný materiál, ale jakmile ztratí svůj vzhled, je těžké ho obnovit. Proto si dejte pozor na chyby, které můžete udělat při péči o něj.

Parní čistič používejte opatrně, laminát ničí i přebytečná vlhkost

Parní čistič jako takový podlaze neublíží, nesmíte ho používat při vysokých teplotách. Ty totiž laminát rychle zničí. Vysoké teploty mohou mít za následek bobtnání a odlupování laminátových vrstev. Jednou nebo dvakrát se určitě nic nestane, ale parní čistič nepoužívejte na podlahy každý den.

Fotografie: Freepik

Laminát se ničí také velkým množstvím vody. Proto vždy než začnete vytírat podlahu, mop nebo hadr pořádně vyždímejte, abyste minimalizovali množství vody.

Na laminát nikdy nepoužívejte výrobky s amoniakem, ale vybírejte si speciální látky, které podlaze dodají skvělý vzhled. Chemie se jinak dostane dovnitř laminátu a zničí ho. Jestli ji budete čistit mokrým způsobem, stačí obyčejná voda.

Nepoužívejte tvrdé kartáče ani klasické čisticí prostředky

Tvrdé štětiny mohou poškrábat povrch laminátu, proto se takové kartáče vůbec nedoporučují. Používejte na zametání jen koště s měkkými štětinami, kontrolujte také nastavení vysavače. Škrábance mohou zanechat také abrazivní částice různých čističů a prášků na skvrny.

Zejména na tmavé podlaze nevypadají hezky, také se mohou ucpat špínou. Jestli máte podlahu špinavou a vyžaduje důkladnější čištění, použijte spot-on jemné čisticí prostředky a přebytky umyjte měkkým hadříkem.

Pozor si dejte při výběru nábytku, který bude na podlaze stát. Po laminátu byste neměli jezdit s židlemi nebo nočními stolky, takže je potřeba na to při úklidu myslet. Na povrchu by mohly zůstat stopy, které už nepůjdou odstranit. Jestli je nábytek lehký, snadno ho přemístíte. V opačném případě přilepte na nohy měkké podložky, které budou po podlaze klouzat, aniž by ji poškodily.

Fotografie: Freepik

Vosk nebo olej můžete použít jen na podlahy z přírodního materiálu. Laminát mezi ně nepatří, proto by se neměly tyto vychytávky používat. Mastní výrobky se špatně vstřebávají a přitahují také prach. Prodává se ale speciální laminátový vosk, který se prodává ve formě fixy. Můžete jím opravit škrábance a dodá podlaze atraktivní vzhled.