Zvolte vhodný způsob čištění pánví od nečistot a vyhněte se tak jejich nenávratnému poškození

Fotografie: Freepik

Kuchyňské nádobí by se mělo udržovat v dokonalé čistotě – každodenní používání a mytí mu ale dá zabrat, proto je někdy nutné sáhnout po prostředních na mastnotu nebo usazeniny.

Pánev je jednou z nejdůležitějších kousků nádobí v kuchyni a je nezbytné ji udržovat čistou. Černé spálené vrstvy na pánvi obsahují karcinogeny, které neprospívají našemu zdraví. Některé ženy se uchylují k prostředkům, které mohou pomoci tam, kde nestačí jednoduchý postup.

Fotografie: Freepik

Musíte zvolit efektivní způsob a toho se držet

Pánev se především nesmí nijak poškodit. Každý typ pánve vyžaduje jiné čištění, a proto je nutné vědět, z jakého materiálu máte tu doma. Pánev je většinou zanesená tukem, který se mění v souvislou vrstvu, kterou lze těsto odstranit. Pokud ale nádobí umyjete hned po použití, mohou se objevit skvrny. Použít můžete buď chemické nebo mechanické odstranění mastnoty a usazenin.

Mechanické čištění znamená, že pánev vyčistíte pomocí nože, škrabky, brusného papíru nebo ocelové vlny. Čisticí pohyby byste měli dělat od sebe a nádobí otírat ve směru hodinových ručiček. Tato metoda je však vhodná pouze pro litinové a kovové pánve. Ty s teflonovým keramickým povrchem nemůžete škrábat, protože by se poškodil nepřilnavý povrch.

Pánve můžete očistit pomocí lidových a přírodních prostředků, najdete je v lékárnách, supermarketech nebo obchodech s potravinami. Speciální prostředky na čištění pánví najdete také v železářství, některé jsou univerzální, je ale vhodné si najít ten pro danou pánev. Určitě vám odborníci poradí, jaký přípravek vybrat, abyste pánev nepoškodili.

Fotografie: Freepik

Chemikálie jsou vyrobeny na bázi kyseliny

Výrobky na bázi kyselin jsou efektivnější, ale mohou způsobit jemný povlak a spálit vaši pokožku. Můžete si tak snadno připravit čistič pánví u sebe doma – na kyselém nebo zásaditém základě. Při koupi chemického prostředku si pečlivě přečtěte jeho složení a na jaký účel je vhodný.

Těžkou litinovou pánev můžete vyčistit pomocí soli nebo písku, které nasypete na dno a necháte na ohni po dobu 40 minut. Některé pánve mohou mít nepřilnavý povrch, teflon se bojí mechanického namáhání, a právě z tohoto důvodu používejte při přípravě jídel silikonové nebo dřevěné vařečky a další příslušenství.

Teflonovou pánev můžete vyčistit pomocí sody, octa nebo hořčičného prášku. Používejte nylonovou žínku nebo houbičku na mytí nádobí potaženou polymerem. Vnější stranu můžete čistit mechanicky, ale dejte pozor, aby na pánvi nebyla barva nebo smalt. Na internetu najdete spoustu zaručených tipů, jak se zbavit mastných skvrn a jak znovu pánev oživit a vyčistit, aby byla jako nová a mohla sloužit ještě mnoho let. Můžete je samozřejmě vložit do myčky nádobí, ale zde musíte dát pozor, z jakého materiálu je vyrobená rukojeť.

Zdroj: Redakce, Milan Juha