Nevábný zápach z úst: Zbavte se ho jednou provždy

Zbavit se problémů se špatným dechem není vůbec těžké. Každého z nás tato nepříjemná skutečnost občas potrápí. Pitom stačí dodržet pár jednoduchých kroků a máte po potížích. Klíčem je dobrá péče o zuby a dásně. Pokud chcete i vy nad špatným dechem vyzrát, nepřestávejte číst.

Začněte si častěji čistit zuby a používat zubní nit
Zubní pak zřejmě znáte. Je to lepivá bílá hmota, která se zachytává na povrchu vašich zubů. Právě v zubním plaku se zachytávají bakterie, které způsobují špatný dech. Vašimi nepřítelem jsou také zbytky jídla mezi zuby. V nich se rovněž množí bakterie. Jak se problému zbavit?

  • dvakrát denně si zuby vyčistěte zubním kartáčkem
  • minimálně jednou denně použijte zubní nit

Pokud máte obavy o svěžest vašeho dechu, dělejte to i častěji. Ale pamatujte, nic se nemá přehánět. Netlačte na zubní kartáček. Můžete rychleji opotřebovat zubní sklovinu. Vaše zuby by se kvůli tomu staly náchylnější ke kažení.

Používejte ústní vody

Ty jsou rychlou a účinnou zbraní proti zkaženému dechu. Zbaví vaše ústa bakterií. Svěží mátová příchuť vás navíc výborně osvěží. Při vybírání ústní vody si ale dávejte pozor. Kupte jen tu, která skutečně zabíjí bakterie. Některé nejsou příliš účinné, a proto zápach jen překryjí. Jenže tak se ho nezbavíte. Pokud si budete vyplachovat ústa kvalitní ústní vodou každý den, zkažený dech zmizí. Zkuste si také vyplachovat ústa obyčejnou vodou po každém jídle. Zbavíte se zbytky jídel mezi zuby.

Fotografie: Freepik

Čistěte si i jazyk

Povlak na jazyku je také domovem mnoha bakterií. Při čistění zubů tak nezapomínejte ani na jazyk. Jemně přejeďte kartáčkem přes vršek jazyku. Povlak částečně zmizí a s ním i spousta bakterií způsobujících zkažený dech.

Některé firmy zabývající se dentální hygienou začaly dokonce vyrábět malé stěrky určené pro jazyk. Pokud máte během čistění jazyku nepříjemné pocity, zeptejte se po nich. Dokáží odstranit bakterie, zbytky jídel i odumřelé buňky.

Fotografie: Freepik

Dalším nepřítelem je aromatické jídlo. Všem je asi jasné, o které půjde. Ano, je to hlavně cibule a česnek. Sami asi víte, že pokud je sníte, ani vyčištění zubů vám moc nepomůže. Cibule a česnek jsou totiž pěkné zrádné potraviny.

Látky, které kazí dech, se rychle dostanou do vašeho krevního oběhu, a dokonce i do plic. A pokud se váš dech kazí už v plicích, jen těžko s tím něco uděláte. Co s tím? Nejezte je (a už vůbec ne čerstvé), pokud se zrovna chystáte do práce nebo ven s přáteli.

A nezapomeňte, není to jen o zubech. Pečujte také o své dásně. I ty se mohou stát zdrojem zkaženého dechu. Bakterie usazující se na jejich povrchu způsobují zápach, stejně jako ty na zubech a jazyku. Také všelijaké záněty a onemocnění dásni mohou zhoršit váš dech. Pokud dodržíte všechny naše rady, ale problémy přetrvají, navštivte zubního lékaře.

Fotografie: Freepik