Jak zvrátit následky nehody, která se stává téměř na každém večírku

Fotografie: Freepik

Zná to jistě každý, skvěle se bavíte na večírku u přátel, když v tom se k vám někdo přitočí se sklenkou vína a omylem vám potřísní vaše oblíbené bílé letní šaty. Zjistěte, jak zabránit, aby tato nepříjemná nehoda zničila vaše oblíbené oblečení.

Stačí chvilka neopatrnosti a nepříjemnost je na světě. Červené víno se obtížně dostává z jakéhokoli materiálu, bez ohledu na jeho barvu. Nejhorší jsou samozřejmě světlé barvy, na kterých skvrna náramně vynikne. Co dělat, když vaším oblečením prosakuje červené víno? Vyhodit? Ne, zažeňte černé myšlenky. Víme o fíglech, díky kterým vás podobné nehody nerozhodí, a se smíchem je přejdete.

Nakoukněte do spíže, najdete tam užitečné pomocníky

Není potřeba na vše kupovat speciální přípravky a ne vždy jsou dostupné. Stačí zapátrat ve vlastních zásobách a pár účinných čističů vždy najdete. Například prášek do pečiva nebo jedlou sodu. Oba výrobky mají podobné čistící účinky, díky kterým už nebude zarudlá skvrna vaší noční můrou. Zaschlou skvrnu navlhčete a zasypte jedním z těchto dvou přípravků. Nechte působit přes noc a ráno vyčistěte papírovou utěrkou namočenou v octu. Pokud skvrna nezmizí a pouze vybledne, opakujte celý postup ještě jednou.

I samotný ocet dokáže účinně odstraňovat zažrané skvrny. Může se stát, že neopatrný host polije červeným vínem i váš smetanový koberec. Pokud se to stane, nekřičte na něj slova o nešikovnosti, teď už se na něj klidně usmějete, protože budete vědět jak se fleku zbavit. S tím vám pomůže již zmíněný ocet – do půl litru teplé vody přimíchejte lžící octa a oblíbený saponát. Namočte tímto roztokem skvrnu a nechte působit alespoň hodinu. Poté papírovou utěrkou všechnu tekutinu pečlivě vysajte. Podle potřeby opakujte.

Fotografie: Freepik

Máte-li domácí bar, dobře ho zásobujte

Bude se vám to hodit právě v případě, že po party najdete pár nehezkých skvrn ať už na oblečení, nebo na sedačce či koberci. Vhodný je jakýkoli bezbarvý vysokoprocentní alkohol – například gin, vodka, slivovice nebo bílý rum. Stačí několikrát navlhčit místo zasažené červeným vínem a vysát suchým hadříkem.

Nápomocný může být i peroxid vodíku, který by neměl chybět v každé domácí lékárničce. Smíchejte saponát s peroxidem vodíku v poměru 1:1 a potřete špinavé místo. Jako první opláchněte studenou vodou a následně teplou. Pozor – peroxid vodíku má odbarvovací účinky, proto nejdříve vyzkoušejte stálost barev vašeho koberce na nenápadném místě – např. za nábytkem.

Pokud nemáte po ruce alkohol ani přísady na pečení, postačí vám i napařovací žehlička. Navlhčete skvrnu mýdlovou vodou a přikryjte hadříkem. Nastavte na žehličce nejnižší napařovací stupeň a držte nad skvrnou. Pára působí přímo zázračně.

Zdroj: Goodhousekeeping