Kroky, jak skoncovat se závislostí na partnerovi. Staňte se emočně nezávislou a objevte svůj potenciál

Fotografie: Freepik

Dokud jste na někom emočně závislí, řídí váš život. Abyste poznali sami sebe, je důležité se emočně odpoutat. S těmito tipy a trochou vůle to zvládnete i vy.

Pro spokojený život je důležité přijetí sebe sama. Člověk, který je sám se sebou vyrovnaný, je celkově spokojenější, klidnější a sebevědomější. Mnoho lidí má ale problém to své „já“ najít, protože je emočně závislá na někom jiném. Často se to děje ženám na začátku nového vztahu – vlivem zamilovanosti a touze být jen s partnerem začnou celý svůj život přizpůsobovat svému protějšku. Pro zdravý vztah a spokojený život to ale není optimální řešení. Přečtěte si, jak být opět emočně nezávislí.

Začněte si organizovat čas podle sebe

Nejdůležitější krok, který musíte udělat, je reorganizace vašeho času. Přestaňte myslet pouze na svého partnera (či jiného člověka, na němž jste emočně závislí) a udělejte si čas na sebe a své koníčky. Pěstovat své zájmy je velmi důležité, neboť to podporuje sebepoznání a ve výsledku přináší pocit úlevy a štěstí.

Fotografie: Pexels

Váš čas by také neměl patřit pouze partnerovi, ale i jiným lidem. Můžete se domluvit s přáteli a zajít na koupaliště nebo do kina. S rodinou můžete vyjet na sobotní výlet anebo vezměte děti do ZOO. Jakmile rozšíříte svoji sociální bublinu, nebudete tolik fixovaní na jednoho člověka a poznáte, že „co člověk, to názor“, a snáze pak začnete prosazovat i své názory.

Během nabírání nových zkušeností začnete poznávat sami sebe, měli byste si proto dát pozor, abyste nesklouzli do srovnávání. Není důležité, jestli jste lepší či horší než ten a onen člověk. Měli byste umět ocenit své kvality a objektivně posoudit své zápory.

Staňte se zodpovědnějšími a nezávislejšími

Emočně závislí lidé často až zbožšťují svého partnera nebo toho, na kom jsou závislí. Takový člověk má nad nimi absolutní moc, a to i např. v oblasti financí. Pokud je to i váš případ, zkuste si část financí rozdělit. Měli byste mít nějaké peníze, které by byly jen vaše, a kterými byste mohli financovat své koníčky a potřeby, aniž byste si o ně museli říkat. S nově nabytou finanční svobodou převezmete zodpovědnost i sami za sebe.

Fotografie: Pixabay

Neobviňujte ostatní, když se vám něco nedaří, ale zamyslete se, jak to můžete ovlivnit vy a problém vyřešte. Jakmile si začnete řešit vlastní problémy a začnete se rozhodovat sami, uvidíte, že je vám mnohem lépe a že jste nabyli nové sebevědomí. Vztahy, které se v tomto bodě rozpadnou, nebyly zdravé. Ty opravdové vaše emoční nezávislost naopak posílí.

Zdroj: MGB