Bylinky v květináči provoní celý byt

Bylinky v květináči nejsou nijak zvlášť náročné a prokážou vám skvělou službu. Zatímco jejich lákavou chuť využijete při přípravě pokrmů, vůni naopak oceníte jako příjemné provonění domácnosti nemluvě o skutečnosti, že bylinky v květináči můžete pasovat na originální dekoraci! Věřte, že bylinky vypěstuje i naprostý laik i žena, která se považuje za dokonalého zabijáka veškeré vegetace. V dnešním článku vám poradíme, jak a v čem si doma vytvořit soukromou bylinkovou zahrádku, jaké vybrat bylinky či jak postupovat při výsadbě. Jdete s námi do toho?

Bylinky v květináči – jaké vybrat?

Nejdůležitější je samotný výběr voňavých bylinek. Zkuste se odpíchnout od prostorových možností vaší kuchyně či místnosti, kam chcete bylinky v květináči umístit a ujasněte si, na kolik druhů si troufnete. Bylinky nejsou náročné na prostor, ale pamatujte, že jakmile si rostlinkami obložíte celý parapet, budete je muset – zvláště teď v létě – pořád sundávat, abyste okno mohli otevřít. A teď k bylinkám: oblíbeným kouskem je například máta, bazalka, šalvěj, meduňka či tymián. Finální výběr je samozřejmě na vás.

Výsadba – jak na to?

Semínka bylinek se dají pořídit prakticky v každém zahradnictví či květinářství. Stačí si tedy udělat cestu a vybrat si mezi pestrou nabídkou, která je tam pro vás připravena. Aby vám bylinky úspěšně vzklíčily, je důležité, abyste nesázeli semínka stará. Na škodu není ani koupě bylinkového substrátu – nebojte se vysoké investice, jedná se o částky v několika desítkách korun. Rostlinky vyžadují světlo, teplo a dostatek vody. 

Bylinky v květináči jako chlouba kuchyně

A nyní již k samotnému výběru květináče. Jestliže chcete, aby se bylinky staly pýchou vaší kuchyně či jiného prostoru, dejte si hodně záležet na výběru samotného květináče, do kterého rostlinky umístíte. Naprostým krokem vedle je pěstování bylinek v kelímcích od jogurtů, ačkoli jste to možná jako dítka viděly i babičky doma. Nejlepší je, když si ještě před samotným nákupem uděláte jasno v otázce, zda chcete vsadit na pestrost a hravost, nebo zda je vaším cílem vybrat si květináč jednoduchý razící heslo stylové čistoty. Je to na vás!

Fotografie publikována se svolením BrianHolm FreeDigitalPhotos.net