Váza jako originální dekorace

Darovat ženě kytku je už v dnešní době poměrně známá záležitost. K pěkné kytici však patří i hezká váza. Ty se dnes nabízejí různých stylů, velikostí, barev i materiálů. Vázička bývá dekorativní záležitostí a podtrhuje krásu kytky. Sebevíc půvabnější kytka bude zanikat, když bude v nevzhledné váze. Avšak to neznamená, že se nutně musí jednat o drahou a luxusní vázu. V jednoduchosti spočívá krása. Jestliže máte rádi klasiku a bílou barvu, můžete dát přednost porcelánové vázičce nevšedního tvaru. Bílá barva nikdy nic nezkazí, ať už se jedná o hladký nebo strukturovaný povrch. Vázy mohou být kulatých či hranatých tvarů.

Nebojte se experimentovat

V případě, že se nebojíte experimentovat, vyzkoušejte vázy ze skla, kameniny či hlíny. Existují i vysoké vázy připomínající sochařská díla. Váza se stává součástí vybavení interiéru a slouží, jako originální dekorace. Hodí se nejen na živé květy, ale také slaměnky, větvičky a jiné floristické aranžmá. Tam se spíše uplatní vázy z přírodních materiálů. Mohou to být bambus, teakové dřevo, kamenina, ratan.

Vázy podle materiálu

Bambus se štípe na proužky, následně je lepen, lisován a broušen do požadovaného tvaru. Každá taková váza je pak originál. Neméně oblíbené jsou terakotové vázy. Jde o vypálenou hlínu. Tyto vázy se používají už od nepaměti. Vypálená hlína se ve starověku využívala také k výrobě všelijaké dekorace a keramiky. Z minulosti jsou zachovány spíše antické tvary, které tomuto materiálu sluší.

Jakou vázu vybrat?Váza

Terakotové vázy jsou vhodné do interiérů s historickou tématikou, ale rovněž do moderních interiérů, kde nechybí další přírodní prvky. Skleněné vázy se hojně využívají na živé i umělé kytky. Sklo může být jednak hladké, ale i broušené, čiré nebo barevné. Keramické vázy se velmi často využívají pro slavnostní příležitosti. Jsou různých vzorů, barev i tvarů. Keramické vázy se vyrábějí i v imitaci kamene a dalších přírodních materiálů. Váziček není nikdy dost a kdykoliv je můžete mezi sebou prostřídat podle nálady, situace a vazby kytky.

Fotografie publikována se svolením tiverylucky, Detanan Photography/FreeDigitalPhotos.net