Chytré způsoby, jak zabránit znehodnocení potravin

Fotografie: Freepik

Jeden z nejčastěji uváděných důvodů pro nedodržování zdravé stravy je vysoká nákladovost. Čerstvé ovoce a zelenina jsou finančně náročné, o to víc, když se brzy zkazí a musíme je vyhodit.

Existuje pár triků, díky kterým nakoupené potraviny vydrží déle. Rozlučte se s uvadlým salátem, plesnivými houbami nebo naklíčenými bramborami a začněte se zdravým stravováním, prospějete svému organismu a zlepší vám náladu. A pokud k tomu máte přebytečná kila, snadno se jich zbavíte.

Ethylen je příčinou hniloby

Banány jsou ovoce, které při zrání produkuje ethylen. Proto se také rychle kazí. Abyste se s nimi nemuseli po pár dnech loučit, stačí jejich stonky obalit celofánem. To zpomalí produkci ethylenu a udrží ovoce déle čerstvé. Ethylen způsobí, že ostatní ovoce a zelenina v okolí také rychleji hnijí, takže banány nejlépe skladujte odděleně od hrušek, broskví, rajčat a dalších potravin.

Fotografie: Freepik

Celer v čerstvém stavu je křupavý a chutný, když ho ale necháme pár dní v míse, stane se z něj gumová hmota. Životnost mu můžete prodloužit tím, že budete věnovat pozornost skladování. Oddělte stonek a listy, umyjte ho a pevně zabalte do potravinářské folie. To udrží vzduch a vlhkost uvnitř, ale zároveň umožní únik ethylenu (na rozdíl od plastových sáčků, které ho zachycují uvnitř).

Salát podložte papírem

Salát většinou kupujeme s vidinou, jak si z něj budeme dělat lehké večeře a přidávat k hlavním jídlům. Pokud jste ale na konzumaci sami, může být těžké celou hlávku zkonzumovat dříve, než uvadne. Listy už po pár dnech začínají chřadnout a působit blátivým dojmem. Když ale spodní zásuvku chladničky vyložíte papírem, zůstane čerstvý daleko déle. Křupavá struktura se totiž většinou vytrácí zvýšenou vlhkostí v lednici, papír ji ale absorbuje a udrží zeleninu déle čerstvou.

Bobule opláchněte octem

Jahody, třešně, maliny… Až začne sezóna, určitě tyto bobule naplní naše nákupní košíky, případně si je sami natrháme. Červené plody ale mají tendenci velmi rychle dozrávat, měknout a plesnivět. Zabránit tomu můžete octovým oplachem. Jeden díl octa smíchejte se třemi díly vody a namočte do roztoku bobule. Pak ho opláchněte vodou, abyste se zbavili octové chuti. Po uschnutí vložte bobule do nádoby a do ledničky. Ocet je zbaví bakterií, což zabrání růstu plísní.

Fotografie: Freepik

K bramborám přidejte jablko

Brambory nás zachraňují ve dnech, kdy nevíme, co uvařit. Škrobová zelenina se dá připravit na mnoho způsobů – vařená, smažená, pečená… Její nevýhoda ale spočívá v tom, že když jí máme celý pytel, trvá dlouho ji spotřebovat a brambory změknou a vyklíčí. Důležité je skladovat brambory na chladném, suchém a temném místě. Dalším trikem je vložení jablka do pytle. Mělo by zpomalit zrání a hnilobu o několik týdnů.

Houby jsou chutnou ingrediencí, kterou můžete použít do omelety, do omáček i do salátů. Rychle ale zplesniví nebo je pokryje slizký povlak. Abyste je udrželi co nejčerstvější, vložte je do papírového obalu, plastové sáčky totiž zadržují vlhkost a urychlují poškození. Papír jim umožní dýchat a zpomaluje proces rozkladu.

Zdroj: TheSpruce