„Cítil mou bolest.” Kůň v dojemném videu utěšuje smutnou majitelku. Důkaz lásky mezi člověk a zvířetem

Fotografie: Freepik

Majitelé psů mohou potvrdit, že to jsou empatická zvířata, která dokážou soucítit se svým pánem. U majestátních koní bychom však něco podobného možná nečekali.

Koně jsou velmi citlivá zvířata. Vypadají, že se starají o své věci, přesto jsou neustále přítomní a dokážou bezprostředně reagovat na emoce ve svém okolí. Příkladem této koňské empatie je i video, jež sdílela jedna majitelka koní. V těžkém životním období to byli právě její koně, kdo jí dokázal poskytnout útěchu.

Jako přítel, který vás utěší, když je potřeba

Shania si prošla těžkým rozvodem a prožívala dny plné smutku a pláče. Často se tak chodila vyplakat ke svým koním. Jeden z nejtěžších dnů jejího života je zachycen na krátkém záznamu. Tehdy se stěhovala ze společného domu a její manželství byl oficiálně rozvedeno. Sedla si tedy mezi své koně a hluboce truchlila.

Na videu uvidíte, jak sedí na dřevěných schodech obklopena koňmi. Čtyřletý kůň Shiner si je plně vědom bolesti své majitelky. A vyjádřil jí podporu v jejím utrpení. Strčí do ní a pobídne ji, aby se k němu přitulila. V jeho gestu je nám lidem něco tak známého. Kůň se chová jako přítel, který vás podporuje v těžkých chvílích života a poskytuje vám útěchu.

Výzkumy potvrdily, že koně dokážou rozeznat emoce

Video si ihned získalo mnoho pozornosti. Shania k příspěvku mimo jiné napsala: „Cítil mou bolest a přitáhl si mě k hrudi, abych se mohla vyplakat, a uklidnil mě svým pošťuchováním. Koně cítí naše emoce a jsou skvělí v žití v přítomnosti. Proto jsou schopni naše emoce převzít a prostě je pustit.“ A potvrzují to i ostatní lidé, kteří mají ke koním blízko.

Již téměř půl milionů lidí vidělo tento dojemný záběr a většina se pochvalně vyjádřila o neuvěřitelné koňské empatii i v komentářích. Tento kůň však není žádný ojedinělý případ. Podobných příspěvků, ze kterých je jasně patrné, že koně velmi přesně dokážou rozpoznat lidské emoce, je mnoho. A také na ně dokážou adekvátně zareagovat.

Ostatně potvrdilo se to i v řadě výzkumů. Koně bezpečně rozeznají lidské emoce, jako je hněv, štěstí a smutek. Koneckonců koně žijí po boku člověka již několik tisíciletí. V některých léčebnách a hospicích se koně uplatňují i jako terapeutická zvířata. Jejich klid a schopnost utěšit trpící lidi je neuvěřitelná. Málokdo by si po zhlédnutí tohoto videa nepřál mít doma takového přítele.

Zdroj: Djurbibeln