Co dělat v případě ucpaného dřezu, když není čas volat instalatéra

Fotografie: Depositphotos

Ucpaný dřez je velmi častým jevem v naší domácnosti, který ale nepotěší žádnou hospodyni. Jak si s ním poradit i bez pomoci instalatéra. Stačí využít jednu z neocenitelných rad.

K ucpání dřezu v kuchyni dochází během běžného používání. Odpadní trubky jsou postupem času zaneseny zbytky potravin, které omyjeme z nádobí. Tyto kousky potravy se mohou jevit jako malé, v odpadních trubkách ale dochází k jejich hromadění a postupnému ucpání. Ucpaný opad nejen neplní svoji funkci, ale vlivem hromadění potravin a jejich rozkladu dochází ke vzniku nepříjemného zápachu, který se z našich trubek šíří. Tento zápach může postihnout celou místnost a často nám trvá, než jeho příčinu odhalíme. 

Základem je správná prevence 

Abychom zamezili zanášení odpadu, doporučuje se do dřezu umístit speciální sítko, které zachytí větší zbytky potravin. K častému zanášení dochází také vyléváním oleje do dřezu. Tuky a nečistoty se následně usazují na stěnách odpadních trubek a dochází tím k ucpání. Použitý olej se proto doporučuje skladovat ve speciální nádobě a následně vyhazovat do tomu určených kontejnerů. Budeme tak podporovat nejen ekologickou likvidaci, ale také zajistíme, že naše trubky budou delší dobu funkční. 

Fotografie: Unsplash

Pokud již ale k ucpání našeho odpadu dojde, je zapotřebí si s tímto problémem poradit. Ve specializovaném obchodu na domácí potřeba seženeme velké množství prostředků, které nám odpad vyčistí. Často se jedná o agresivní látky, je proto potřeba při jejich aplikaci dodržovat pokyny uvedené na zadní straně obalu a také se dostatečně chránit. Zvýšené opatrnosti bychom měli dbát v případě, že se v naší domácnosti vyskytují děti nebo domácí zvířata. Při ucpání odpadu ale nemusíme vždy běžet do obchodu a kupovat speciální přípravek, s tímto problémem si poradíme i doma. 

Pomoc hledejte v koupelně

Řešení ucpaného odpadu jednodušší než se může na první pohled a to dokonce bez pomoci instalatéra. Budete asi překvapení, ale na vyčištění ucpaného odpadu nám stačí obyčejný prací prášek. Prací prášek slouží nejen k tomu, aby naše prádlo bylo čisté a voňavé, ale také si dokáže dokonale poradit s mastnotou a dlouhodobě usazenými nečistotami. 

Fotografie: Unsplash

Kromě ucpaného odpadu nám prací prášek také důkladně vyčistí celý dřez a ten bude působit jako nový. Do dřezu i odpadu nasypeme 3 až 5 lžic pracího prášku, podle stavu jeho znečištění. Následně necháme působit 20 minut. Poté prášek opláchneme, nejprve mírným tlakem vody, který postupně zvyšujeme. Dojde tím k rozpuštění ucpaných usazenin v odpadu a ten bude během chvíle funkční. Pokud tento způsob nezabere, postup opakujeme, ale prací prášek necháme v odpadu působit přes noc.   

Zdroj: Goodhousekeeping