Židle do kuchyně – jak je vybrat?

Židle do kuchyně představují základní vybavení každé domácnosti, které plní vícero funkcí a jejich výběru je potřeba věnovat maximální pozornost a dostatek času.

Židle využíváme nejen jako posezení u jídla, ale mnoho z nás tu a tam se skleničkou dobrého pití usedne ke stolu – ať už sami, ve dvou nebo s blízkými přáteli. Pokud uvažujete nad pořízením nových židlí k vašemu jídelnímu stolu, pak byste je měli vybírat nejen s ohledem na jejich design, ale myslet byste měli i na svoje pohodlí a skutečnost, zda se vybraný model hodí do celkového pojetí interiéru. Pamatujte: není židle jako židle! Která sedne zrovna vám?

Z jakého by měly být materiálu?

V současné době je nabídka materiálů více než pestrá a rozhodně je z čeho vybírat, díky čemuž si i ten nejnáročnější z vás dokáže přijít na své. Kromě nesmrtelné klasiky v podobě židlí z masivního dřeva, které slibují nejen příjemný vzhled, ale i maximální výdrž, můžete v nabídce narazit i na židle čalouněné, které jsou vysoce komfortní. Nechybí ani moderní plastové židle, které si díky svým barvám nebo zajímavým tvarům získávají stále více pozornosti, zmínit musíme i kožené židle do kuchyně, jenž jsou typické pro svou ležérnost a nenucenou eleganci a hodí se především do moderně pojatých interiérů.

Židle do kuchyně a ideální rozměry

Při výběru nových židlí do kuchyně je potřeba brát v potaz i otázku ideálních rozměrů, které se odvíjí od výšky a váhy toho, kdo ji bude používat. Pamatujte, že by židle do kuchyně měla splňovat následující kritéria:

výška sedáku: musí být o něco menší nežli délka nohy ke kolenu
hloubka sedáku: musí být taková, aby vám po úplném posazení mezi koleny a hranou sedadla vznikla mezera
šířka sedáku: musí být taková, aby po posazení z každé strany vznikl bezpečný prostor o něco širší než pánev

I design hraje důležitou roli

Ať už vybíráme cokoli, zpravidla se v první řadě řídíme vzhledem. I ten hraje důležitou roli a je potřeba na něho myslet, ovšem neměli byste jej upřednostňovat před ostatními kritérii, kterými jsou materiál, rozměry či tvar židle do kuchyně. Pamatujte, že židle musí harmonicky ladit nejen s jídelním stolem, ale zároveň i s celkovým pojetím daného prostoru. Této skutečnosti přizpůsobte nejen materiál, ale i barvu židle do kuchyně.

Obrázek: pixabay.com