Netradiční využití slupek od ovoce v každodenním životě

Fotografie: Freepik

Během vaření v kuchyni nám vzniká mnoho odpadu. Mezi jeden z druhů odpadu patří slupky od zeleniny nebo ovoce. Nemusíte je ovšem hned vyhazovat, slupky se dají využít i dále.

Pokud nám při vaření zbydou slupky z potravin, je naším zvykem je hned vyhodit. Většina z nás si neuvědomuje, že i slupky obsahují užitečné látky a je možné je dále použít. Využít se dají slupky z citrónu, avokáda, ale i broskve. Jak s nimi naložit a vyhnout se tak zbytečnému plýtvání potravin? Budete překvapeni, k čemu všemu může obyčejná slupka sloužit.

Péče o pokožku, ale i boj se zápachem v domácnosti

Kůra z citronu je výborným pomocníkem při boji se zápachem. Poslouží nám v kuchyni, ale i v koupelně. Stačí slupkou otřít kovové povrchy a potrubí. Příjemná citrusová vůně nám vydrží po dobu několika dní. Užitečná je ale také při boji s vodním kamenem, který se vzniká v konvici nebo v hrnci. Najemno nakrájenou kůru necháme 30 minut povařit.

Fotografie: Unsplash

Slupku z avokáda můžeme využít jako pleťovou masku. Pokožku po dobu 10 minut potíráme vnitřní stranou slupky. Následně pleť opláchneme. Maska pomáhá v boji se suchou pokožkou. Na výrobu pleťové masky je dobré použít také sluku z broskví. Na slupku naneseme menší množství cukru a následně jí masírujeme obličej v problémových oblastech. Bohatá na antioxidanty je také slupka z mrkve, která zpomaluje proces stárnutí a dodává naší pokožce mladistvý vzhled.

Zdravotní problémy nebo nevítaní hosté

Slupka z grapefruitu je výborným pomocníkem při boji s vysokým tlakem. Nakrájenou slupku zalijeme vroucí vodou a necháme 15 minut vařit. Do hrnce přidáme lžičku medu nebo cukru. Takto připravený nápoj konzumuje dvakrát denně. Pomerančová slupka nám pomůže k bílému úsměvu. Slupkou si otřeme zuby, které za následujících 15 minut vyčistíme pomocí zubní pasty. Pokud nás trápí oteklé oči, aplikujme na ně slupky od brambor, minimálně na 10 minut.

Fotografie: Unsplash

Slupky lze ale následně využít i v kuchyni. Z jablečné slupky lze uvařit velmi lahodný a zdravý džem, který je bohatý na železo a glukózu. Takto připravený pokrm je výborným bojovníkem se žlučovými kameny nebo vředy. V případě, že se v naší kuchyni vyskytují mravenci, je vhodné do místa, kde se hromadí, položit slupku od okurky.

Zdroj: Goodhousekeeping