Využití ústní vody, o kterém nemá téměř nikdo ani zdání. Zkuste nevšední způsoby, jak si ulehčit život

Fotografie: Freepik

Ústní voda má hned několik pozitivních vlastností. Počínaje voňavým a svěžím dechem a konče tím, že díky ní vyčistíte například i ucpané potrubí. To ale není zdaleka vše.

Ústní voda je dozajista velmi prospěšný vynález, který nám napomáhá ke svěžímu a příjemnému dechu a zároveň tak i celkově čistí dutinu ústní. Tu totiž hned po jednom vypláchnutí zbaví celé řady bakterií a škodlivých látek, zbytků jídla a zničí i začínající viry. Kromě toho se však dá ústní voda využít i jinak. Pojďme se tedy podívat na další benefity této tekutiny a také na důvod, proč byste ji rozhodně měli mít doma i vy.

Počátky ústní vody

Dříve než si prozradíme ono šikovné využití, podívejte se s námi zlehka do historie ústní vody. Nebojte, nebude se jednat o žádné zdlouhavé a mučivé výtažky z dějin, pouze o jednoduchý fakt, který vám vše pomůže mnohem lépe pochopit.

Fotografie: Freepik

Ústní voda byla totiž původně vytvořená jako směs alkoholu, která se používala jako dezinfekce v operačních sálech a v jiných (zvětší doktorských) místnostech, ve kterých musela být zachována naprosto dokonalá čistota a sterilita. Využití ve stomatologii tato tekutina našla až mnohem později, její účinná dezinfekční síla však zůstává.

Někomu to tak možná napovědělo, že ústní voda tak byla využívána také jako účinný čistící prostředek, a to jak pro povrchy, tak také pro pleť. Alkohol v ní obsažený je totiž dokonalým čističem, zbylé látky, které mají za úkol chránit ústní dutinu, jsou však zdravotně nezávadné také pro pokožku a pleť, čímž se z ústní vody stává skvěle využitelná čistící voda.

Účinný bojovník proti akné

Pokud vás tedy trápí pupínky či dokonce akné a problematická mastná pleť, je využití ústní vody šikovným způsobem, jak tyto potíže zmírnit, nebo se jich dokonce úplně zbavit. Stačí tedy jednoduše pomocí vatového tamponku nanést ústní vodu tam, kde je potřeba. Alkohol a další čistící látky si již s „neplechami“ obličeje hravě poradí.

Fotografie: Freepik

Při problémech s mastnou pletí můžete ústní vodu dokonce využít i pro celý obličej, který se tak prosuší a zklidní se jeho podráždění. Pozor však dejte na intervaly takového čištění. Velmi časté nebo dokonce každodenní použití ústní vody na pleť by mohlo vést k jejímu nadměrnému vysušení, což také není ideální varianta.

Ideální čistící prostředek

Jak již bylo výše zmíněno, byla ústní voda využívána jako dezinfekce a také čistící prostředek. Jelikož však její účinky zůstaly takřka stejné, může stejné využití zastávat i nyní. Pokud vás tedy trápí v domácnosti vodní kámen, nebo plíseň či jiné nešváry, nebojte se sáhnout do koupelny pro svého pomocníka k voňavému dechu.

Pokud navíc ústní vodu smícháte s jedlou sodou, octem nebo citronovou šťávou, vznikne vám doslova turbo čistič, který si poradí snad se vším. Ideálně například s ucpaným a zapáchajícím potrubím, kam tuto směs stačí nalít a poté přidat půl litru vroucí vody. Chvilku počkejte, poté celou směs znovu propláchněte a máte hotovo.

Zdroj: ExpertHomeTips, ReadersDigest