Na internetu se svěřila, že uvažuje o sebevraždě. Úřady jí odebraly syna se speciálními potřebami

Fotografie: Depositphotos

Toto je poučný příběh o tom, co byste rozhodně neměli v zoufalé situaci dělat. Svěřovat se s psychickými problémy na sociálních sítích se totiž nemusí vyplatit.

Maminka syna trpícího autismem se svěřila na internetu, že uvažuje o sebevraždě. Nejspíše by si své příspěvky dvakrát rozmyslela, kdyby věděla, co bude následovat. Sama byla zadržena a převezena na vyšetření a její malý syn putoval do dětského domova. Nyní se snaží celou situaci vyřešit a dostat syna zpět do své péče. Úřední kolečko už se však rozběhlo, a tak to vůbec nebude mít jednoduché.

Lidé upozornili policii po znepokojivých příspěvcích

Péče o 5letého syna se speciálními potřebami jí dávala zabrat. Jistě to přispělo ke vzniku depresí a později i sebevražedným myšlenkám. Angelika Domańska z polské Varšavy se o svém problému rozepsala na sociálních sítích. Zapojila se do diskuze, kde se svěřila, že je pro ni velmi těžké své sebevražedné myšlenky udržet na uzdě. Psala, jak uvažuje o spáchání rozšířené sebevraždy. Tedy jednoduše naznačila, že by vzala malého syna sebou, aby jej ušetřila ústavní péče, ve které by podle ní trpěl.

Někdo z diskutujících však na její příspěvky upozornil policii, jež začala jednat. Evidentně žena potřebuje nějakým způsobem pomoci a vyšetřovatelé se také museli ujistit, že její dítě není v nebezpečí. Angeliku tak odvezli k lékařským vyšetřením a jejího syna umístil zatím do ústavní péče. „Mnoho let potvrzená přítomnost sebevražedných myšlenek bez nedávného zesílení kategoricky odporuje sebevražedným úmyslům,” napsal jí lékař do zprávy. Zároveň uvedl, že netrpí žádnými psychotickými symptomy.

Chlapec byl umístěn mezi zdravé děti

Ačkoliv dle předpisů by odebrané děti do 10 let měly putovat přechodně k pěstounům nebo do zařízení péče rodinného typu, nestalo se tak. Malý Bruno byl umístěn do dětského domova, který je vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nevhodným prostředím. Má totiž individuální potřeby a pobyt mezi mnoha neznámými dětmi jej silně stresuje.

„Nesměla jsem mu přinést žádnou hračku, milovaného medvídka, povlečení, nic, co vonělo domovem. To je uvedeno v předpisech instituce. Bruno potřebuje stabilitu, takže nedostatek známých předmětů je pro něho dalším utrpením. Nemohu mu přinést jeho oblečení ani zátěžovou deku, která jej v noci uklidňuje, protože zařízení využívá služeb speciální prádelny. Nabídla jsem jim, že každý den vyzvednu jeho šaty, vyperu je a přinesu zpět. Na to si však musím podat oficiální žádost,” stěžuje si Angelika na podmínky v dětském domově.

Snaží se jej dostat alespoň k pěstounům

Momentálně se tak snaží vybrat peníze na právní pomoc. Syna sice může denně navštěvovat, přesto je však chlapec ve špatném psychickém stavu. „Když jsem jej viděla, spatřila jsem v jeho očích zklamání. Myslí si, že jsem jej opustila. Je ve velmi špatném stavu. Je smrtelně vyděšený. On neví, co se děje,” vysvětluje Angelika to, co prožívají děti s touto poruchou. Ona nemá žádnou možnost, jak jej v cizím prostředí uklidnit.

Úřad, který rozhodl o umístění chlapce do domova, se zatím k dotazu novinářů, proč tak učinil, ještě nevyjádřil. Angelika tak bude muset napnout všechny síly a získat dostatek financí, aby syna dostala zase zpět do péče. Co vše jí bude nařízeno, to zatím netuší. Tak zatím doufá, že se jí alespoň brzy podaří dostat syna do klidnějšího prostředí pěstounské rodiny.

Zdroj: Parenting