Dokonalé a nadýchané. Jednoduché tipy na přípravu, které povznesou vaše palačinky na vyšší úroveň

Fotografie: Depositphotos

Taky milujete palačinky? Dají se připravit na tisíc způsobů. Základem pro dokonalou palačinku je však těsto, které vyžaduje zvláštní péči.

Palačinky jsme si zamilovali pro jejich jednoduchou přípravu a to, že se dají připravit na mnoho způsobů. S různými náplněmi, na sladko i na slano. Jsou tak univerzální, že jimi nepohrdne snad nikdo. Recepty na placku z mouky v různých podobách nacházíme po celém světě. Vůbec první oficiální palačinkový recept pochází z roku 1594 z Anglie. I když tehdejšími přísadami v těstě byl ještě i zázvor, pivo a skořice. My se podržíme klasického receptu a ukážeme si pár drobností, které však chuť a strukturu výsledné palačinky značně ovlivní.

Vyšlehejte bílek

Vejce rozdělte na bílek a žloutek. Bílek vyšlehejte zvlášť. Stačí vidličkou napěnit, ale sníh je ještě lepší variantou. Aby byly palačinky nadýchanější, potřebujete do těsta dostat vzduch, a to právě zajistíte našleháním bílku. Do těsta ho dejte až úplně nakonec. Přidejte k těstu navíc ještě jeden samotný žloutek. Ten jednak zlepší celkovou chuť palačinek, ale také je více změkčí.

Mouku vždy prosévejte přes jemné síto, abyste se co nejvíce zbavili hrudek. Pokud nemáte čas, mouku v míse alespoň párkrát zamíchejte na sucho metličkou, než přidáte tekutiny. Těsto na palačinky by se totiž nemělo moc míchat. Čím usilovněji budete těsto míchat, abyste se zbavili hrudek, tím víc budete z těsta vyhánět vzduch, tudíž si koledujete o tužší palačinky.

Nechte těsto odpočinout

Naplánujte si přípravu palačinek s předstihem, aby těsto mohlo minimálně 30 minut před smažením odpočívat na kuchyňské lince. Rozdíl na palačinkách opravdu poznáte. Palačinky z odleželého těsta mají mnohem homogennější strukturu, bez hrudek a bublin, protože škrob obsažený v mouce stihne nasáknout veškerou tekutinu.

Fotografie: Freepik

Jak na smažení

Samotné smažení může být pro začátečníky trochu věda, ale časem si najdete svůj styl a půjde to samo. Nejdůležitější je, aby pánev byla rovnoměrně roztopená. Možná jste si toho také všimli – první palačinka bývá vždycky ta nejhorší. Je to právě z toho důvodu, že pánev ještě není dostatečně zahřátá a nejspíš jste použili i více tuku, než bylo třeba.

Na čem palačinky smažit, záleží na chuti každého. Rostlinný olej asi používá většina z nás. U něj pamatujte, že musí být opravdu jen v tenké vrstvě. Po každé palačince tedy přidávejte na pánev jen pár kapek, jinak budete mít palačinku nasáklou olejem a přijdete o její lehkost a nadýchanost, o trávení takové palačinky ani nemluvě.

Fotografie: Freepik

Používáte-li máslo, budou mít palačinky mírně oříškovou příchuť. Je však náchylnější na připalování, proto mějte po ruce papírovou utěrku, abyste mohli připálené máslo z pánve setřít a použít čerstvé. Spálené máslo by narušilo chuť celé palačinky. Před smažením každé palačinky ho rovnoměrně rozetřete na pánvi pomocí silikonové štětky. Opět platí, jako u oleje, že by palačinka v másle neměla plavat.

Zdroj: Gotowanie