Domácí metody čištění stříbra. Nemusíte utrácet horentní sumy za návštěvu u klenotníka

Fotografie: Freepik

Takový ušlechtilý kov jako stříbro se od starověku používá k výrobě domácích potřeb a různých ozdob. Bohužel má tendenci časem slábnout a ztmavnout. Může to být způsobeno příliš vysokou úrovní vlhkosti nebo častějším dlouhodobým kontaktem s lidskou pokožkou.

Tak či onak, jedna otázka vyvstane pro jakéhokoli vlastníka výrobků vyrobených z tohoto kovu: Jak ho můžu vyčistit doma? Zde je několik jednoduchých a účinných způsobů, kterými to můžete udělat. Použít můžete:

  • amoniak,
  • sůl nebo jedlou sodu,
  • kyselinu citronovou,
  • ocet.

Jak čistit stříbro amoniakem?

Amoniak je jedním z nejběžnějších produktů používaných k čištění stříbra. Poté, co jste připravili speciální roztok skládající se ze dvou polévkových lžící alkoholu zředěného ve vodě, musíte do něj produkt ponořit asi na patnáct minut. Po uplynutí času se stříbro otře čistým hadříkem.

Pro zlepšení čisticích vlastností roztoku se doporučuje přidat do něj trochu tekutého mýdla a několik kapek peroxidu vodíku. Výsledek vás zaručeně příjemně překvapí.

Způsob čištění stříbra solí nebo sodou

Pokud vás zajímá, jak rychle a snadno vyčistit stříbro, použijte tuto starou osvědčenou metodu. Rozpusťte jednu nebo dvě polévkové lžíce jedlé sody v půl litru vody a přiveďte roztok k varu. Pak tam vložte malý kousek fólie a stříbra. Za 10 až 15 minut budou zářit jako nové.

Produkty také můžete jednoduše držet v roztoku sody a poté je dobře vyčistit kartáčkem na zuby nebo měkkým hadříkem. Pokud místo sody použijete obyčejnou sůl, budete s výsledkem také docela spokojeni.

Fotografie: Pixabay

Jak vyčistit stříbro doma s kyselinou citronovou nebo octem

Speciální roztok z citronu pomáhá zbavit se plaku na stříbrných předmětech. Dodá kovu také extra lesk. Chcete-li připravit roztok, musíte zředit sto mililitrů kyseliny citronové v půl litru vody a dát směs do vodní lázně. Po varu musíte dát kousek měděného drátu a výrobek do vody, vařit asi půl hodiny a důkladně opláchnout pod tekoucí vodou. Stříbro bude zářivě čisté.

Fotografie: Pixabay

Pokud se chcete zbavit plísní a plaku na stříbře, zkuste zahřát 6% roztok kyseliny octové a důkladně otřete stříbro hadříkem navlhčeným v něm. Vhodnou alternativou může být také sycený nápoj s názvem Coca-Cola. Stříbro v něm musíte vařit jen pět minut a po tmavém povlaku nebude ani stopy. Po tomto postupu musí být stříbrný objekt důkladně opláchnut a vysušen.