Dovolená na půjčku představuje riziko zadlužení

Každoročně vyráží na zahraniční dovolenou nemalé množství lidí. Někteří si na vysněnou dovolenou odkládají a jiní to velmi neřeší. Zkrátka jedou na dovolenou za vypůjčené peníze.

Někteří se uchýlí k půjčce v bankovním sektoru, ale mnoho z nich neodolá lákavým heslům: Naše nebankovní půjčky poskytujeme ihned, bez nahlížení do registru dlužníků a potvrzení přijmu. Nebo – přehledná půjčka na dovolenou bez poplatků za vyřízení a předčasným splácením bez sankcí. Nejen, že to může být poslední dovolená ve vašem životě, ale více než užitku, může přinést kupu starostí.

Dovolená na půjčku

Kvůli odpočinku u moře dochází k zadlužení řádově stovky tisíc Čechů. Půjčka na dovolenou představuje jistým způsobem nezodpovědný typ závazku. Protože vypůjčené finanční prostředky jsou vynaloženy bez budoucího zhodnocení. Ve srovnání například s půjčkami na rekonstrukci bydlení, jsou skutečně značně neefektivní. Člověku v podstatě taková půjčka nepřinese dlouhodobě žádný užitek. Právě z tohoto důvodů se nedoporučuje využívat úvěrů za účelem pobytu zahraniční dovolené. Cena zahraničních zájezdů se rok od roku zvyšuje a s tím souvisí potřeba půjčovat si neustále více peněz.

Na kolik vychází průměrná dovolená?

Průměrná cena dovolené se podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur pohybuje kolem 10 – 13 tisíc korun na osobu. Pokud si na takovou dovolenou vypůjčíte, musíte počítat navíc s úroky v řádu tisíců korun, o které se zapůjčená částka ještě navýší. Mnoho lidí není přitom schopno odhadnout svou skutečnou finanční situaci a může se tak při splácení úvěru dostat do tíživé situace. Lidem, kteří plánují dovolenou, se doporučuje nejdříve analyzovat svůj domácí rozpočet a teprve na základě toho si říci, zda si půjčit či nikoliv.

Zkuste si na dovolenou odkládat peníze během celého roku. Pokud se vám to nepovede, není žádná ostuda jet na dovolenou v tuzemsku. Také u nás se najdou překrásná místa vhodná pro odpočinek a nemusí to zdaleka tolik zatížit váš rodinný rozpočet.

Fotografie publikována se svolením imagerymajestic Photography/FreeDigitalPhotos.net