Jak v obchodě vybrat ten nejsladší meloun: Prostý fígl zaručí, že nikdy nesáhnete po nezralém kusu

Fotografie: Depositphotos

Melouny k létu neodmyslitelně patří. Je to osvěžující ovoce, které se lehce tráví a dodá tělu i tolik potřebné tekutiny v horkých dnech. Zjistěte, jak vybrat ten nejchutnější.

Melounů existuje mnoho druhů. Liší se od sebe tvarem, barvou i chutí. My se budeme věnovat zralosti vodního melounu, který se kupuje nejčastěji. Horká léta v posledních době umožňují toto tropické ovoce pěstovat i na našich zahrádkách. U vlastních melounů se zralost určuje snáz, protože vidíme celou rostlinu. U hromady melounů v obchodě se však také můžeme zaměřit na několik ukazatelů, jež nám napoví, zda je meloun zralý, a tím pádem i chutný a sladký.

Tvar, velikost a váha

Tvar a velikost melounu nám hodně napoví. Kulaté melouny budou sladší a chutnější než ty, které mají podlouhlý tvar. Také byste měli hledat ty největší melouny. Meloun při svém zrání neustále roste, proto se dá předpokládat, že čím déle byl na rostlině, tím větší bude jeho celková velikost. Pokud máte dva stejně velké melouny a rozmýšlíte se mezi nimi, zkuste je potěžkat. Ten těžší bude zralejší.

Světlá polní skvrna

Světlá skvrna je místo, které se při pěstování melounu dotýká země. Je otočené od slunce, a proto se nevybarvuje tak jako zbytek melounu. Tato skvrna je zpočátku bílá. Jak však meloun dozrává, začíná se barvit do žluta. Čím tmavší odstín tato skvrna má, tím zralejší meloun je. To stejné platí i o barvě světlých pruhů na samotném melounu.

Zralý meloun má dutý zvuk

Když poklepete na zralý meloun, měli byste slyšet hluboký dutý zvuk, jako klepání na dveře. Pokud je meloun nezralý, bude mít vyšší rezonanci. Kůra melounu by měla být tvrdá, ale v místě stopky a na protilehlé straně zkuste na meloun prstem zatlačit. Pokud je na těchto místech kůra poddajnější, je to také známka zralosti. Příliš měkká kůra už však svědčí o přezrálém melounu.

Fotografie: Freepik

K melounu zkuste i přivonět. Mělo by být cítit sladké melounové aroma. Pokud nic necítíte, může to být známka toho, že meloun ještě není zralý. Celkově se soustřeďte na to, aby byl meloun symetrický, neměl žádné díry a větší poškození. Kůra by měla být pevná. Meloun na rozdíl od některých jiných druhů ovoce už po utržení nedozrává. Proto se vyplatí si při výběru melounu dát trochu práce, ať nejste zklamaní nevýraznou nezralou chutí.

Zdroj: Gotowanie