Komunikace se psy je velice důležitá. Odborníci odhalili, jaké povely v nich vzbuzují radost a lásku

Fotografie: Freepik

To, že Vám pejsek neodpoví, když na něj mluvíte, ještě neznamená, že Vás neposlouchá nebo nevnímá. Rozhodně mu není jedno, jestli s ním komunikujete, nebo nikoli. Pes je právě naopak velmi ukecané a společenské stvoření. Potřebuje Váš čas, Vaši přítomnost, ale i Vaši lásku a komunikaci.

Když budete na svého pejska mluvit a pořádně ho pozorovat, jistě si všimnete, že Vám odpovídá. Samozřejmě, že k tomu nepoužije slova, štěkat na Vás pravděpodobně také nebude, ale všímat si můžete pohybu a postavení ocásku, uší, mimiky v obličeji, ale i řeči těla jako celku, někteří psi dokonce naklání hlavičku, když komunikují. Asi nejčastěji se na naše čtyřnohé psí kamarády obracíme s těmito slovy:

  • jídlo
  • procházka
  • můžeš, pojď
  • aport

Zároveň jsou to slova, která psy mají naučené jako určité symboly pro činnosti, které nastanou. Jedná se o ty nejoblíbenější činnosti, které pes může mít. Právě proto jsou viditelné i neviditelné reakce na tato slova velmi pozitivní a radostné. Níže se na všechna tato slova podíváme.

Fotografie: Freepik

Slova vzbuzující radost

„Procházka“ je slovo, které pes úplně miluje. Okamžitě ví, že půjde ven se svou milovanou osobou. Mnozí psi začnou radostně poskakovat, třískat ocasem ze strany na stranu, nebo se dokonce usmívat, motat se Vám pod nohama a nosit vodítko. Jak se projevuje ten Váš, když zjistí, že jde ven? Stejně tak všem psům, kteří se těší na procházku, začne rychleji bušit srdce.

Slovní signál „jídlo“ nebo jakýkoli jiný výraz, kterým zvete psa k jídlu, je druhou nejradostnější zprávou dne. Co si budeme povídat, všichni víme, že psi jsou pořádní otesánci. Když pes zjistí, že dostane něco k jídlu, opět vyzařuje obrovskou radostí a silně bušícím srdcem. Pokud používáte jiné slovo pro běžnou potravu a jiné slovo pro pamlsek, i mezi těmito slovy ucítíte silný rozdíl, když budete pejska bedlivě pozorovat.

Fotografie: Freepik

„Můžeš“ nebo „pojď“ jsou další velmi radostné chvíle v životě psa. Pokud majitel pejskovi dovolí, aby konal nějakou činnost s ním, je pejsek opět radostí bez sebe. Pes nesnáší samotu a nesnáší dělat věci sám. Pokud mu umožníte, dělat co nejvíce věcí s Vámi, bude nejspokojenější pejsek na Zemi. Psovi stačí k radosti opravdu málo a mnohdy bychom si z něj měli vzít příklad.

„Aport“ je povel, který psovi zaručí, že se mu budete věnovat, že si s ním budete hrát. To je přeci mnohem zábavnější, než kdyby si musel hrát sám. Pochopení, že s Vámi začne zábava, je opět velmi radostný a očekávaný program dne.

Zdroj: Sciencemag