Krize ve vztahu podle délky jeho trvání. Zjistěte, kdy prochází největší zkouškou

Fotografie: Pexels

Ke krizi ve vztahu určitě přispívají životní události. Může se jednat o ty radostné, ale i tragické. I přesto ale existují určité časové milníky, ve kterých se žádnému vztahu menší krize nevyhne. Zjistěte, po jaké době to bývá.

Podle psychologů je krize ve vztahu definována jako období, kdy je obtížné držet se zaběhnutého modelu života a jednoduchých pravidel. Velmi často je po krizovém období hierarchie vztahu přeměněna, a je tak třeba vytvořit novou. Pokud se jedná o dlouhodobou krizi, která trvá i několik let, již to není krize, ale právě onen změněný režim vztahového soužití. 

V jakém období vztahu očekávat krizi? 

Většina odborníků nevěří, že krize ve vztahu přichází na základě společně strávených let. Také se nevyskytuje pravidelně, tedy přesně v určitý den a rok. Odborníci se přiklánějí k tomu, že existují určitá období, kdy můžeme krizi očekávat. První takové období nastává po uzavření oficiálního manželství, a to zejména u párů, které předtím žily dlouhou dobu spolu. Velkým vztahovým milníkem je narození prvního společného potomka. Krizi také očekávejte v případě stěhování, změny práce a nebo odchodu dětí z domova. 

Fotografie: Pexels

Podle odborníků krize následně nastávají podle počtu společně strávených let. První krizi můžeme očekávat po 3 měsících vztahu, a to převážně z toho důvodu, že dochází k ujasnění, kam náš vztah míří. Následující krize přichází po půl roce společně stráveného života a poté po roce. Časové intervaly se následně zkracují, další krize se objevuje v době, kdy jste s partnerem 3 roky, 7 let, 12 let a poslední vztahová krize přichází v období 25 let společně stráveného života. 

Nebezpečná období pro každý vztah 

Ve vztahu existují dvě období, která jsou nebezpečná, a může nám v nich hrozit i případný rozchod. Je zcela nemožné se těmto obdobím vyhnout, můžeme se na ně ale předem připravit a společně s partnerem je ustát. První taková krize přichází po 7 letech manželství. Může trvat dokonce celý rok a je charakterizována převážně nedostatkem romantiky ve vztahu. Vzájemná vášeň totiž chladne, partner už pro nás není novinkou a máme pocit, že nás již nemůže ničím překvapit. Ze vztahu se začíná stávat stereotyp, a to jen málokterý pár ustojí. 

Fotografie: Pexels

Druhá krize nastává v takzvaném středu života, obvykle to vychází na dobu 12 let po svatbě. Tato vztahová fáze se velmi často kryje s krizí středního věku, a proto je mnohdy velmi obtížné ji ustát. Ženy v tomto období pociťují, že jejich vzhled již není, co býval, a začínají se bát nevěry ze strany partnera. Muži začínají přehodnocovat svůj dosavadní život a mají pocit, že ničeho nedosáhli. A to vše se odráží na společném vztahu. Manželé by v tomto období spolu rozhodně neměli přestat komunikovat a měli by se snažit být si oporou.

Zdroj: VeryWellMind