Kuchařka prozradila nejčastější chyby při vaření, kterých se dopouští přes 90% lidí

Fotografie: Freepik

Každý z nás se alespoň jednou dopustil kulinářského fiaska. V každé kuchyni existuje mnoho nuancí a pravidel, při jejichž porušení může dojít k fatální chybě. Ta v lepším případě znamená nepříliš chutný pokrm, v horším večer bez večeře. Chcete-li udělat všechno proto, abyste se takové chybě vyhnuli, řiďte se následujícími tipy.

Nože a zase nože!

Z veškerých kuchyňských potřeb věnujte největší pozornost právě nožům. Připravte si jednotlivé typy nožů – na pečivo, maso, ryby, zeleninu, sýry. Nezapomeňte také, že základem jsou dostatečně naostřené čepele. Tupé a nevhodné nože kradou při vaření čas a konečnému vzhledu pokrmu také nepomohou.

Nevládněte chaosu

Ano, obvykle mu vládnou géniové, ale v kuchyni je nežádoucí. V té vládne organizovanost!  Zkontrolujte dostupnost všech ingrediencí, před vařením vytáhněte všechny potřebné produkty ze spíže nebo chladničky, a připravte si je na pracovní plochu. Ušetříte tak cenný čas! O stupeň výše Vás dostane taková příprava surovin, při které je uspořádáte v přesném pořadí, v jakém je potřebujete.

Nebojte se koření

Jde o jednu ze základních chyb, při které nás strach ochuzuje o opravdový kulinářský zážitek. Někteří dávají přednost pouze soli a jiní nepoužívají koření vůbec. Pokud se koření bojíte, začněte používáním jednoho či dvou druhů, které můžete vzájemně kombinovat.

Jste-li větší strašpytel, kupujte již hotové směsi, případně si je nechte na trhu namíchat. Pozvolna začněte, zvyšujte množství, přidávejte druhy, a vězte, že budete překvapeni!

Fotografie: Pixabay

Ochutnávejte!

I nejlepší šéfkuchaři ochutnávají pokrmy, které připravují. Právě v tom tkví kouzlo chutných pokrmů. Ochutnávejte v průběhu celého vaření a postupně dochucujte. Nejen, že budete vědět, jaký pokrm podáváte, ale zároveň se vyhnete podobným faux pas, jako je prohození soli a cukru.

Přeplněné hrnce

Z hlediska úklidu po vaření je samozřejmě žádoucí použít co nejméně nádob. Myslete ale na to, že přeplněný hrnec znamená nerovnoměrné uvaření či osmažení. Věnujte tedy pozornost množství, které do nádoby dáváte, a nepřeplňujte ji.

Dopřejte masu čas

Ano, steak voní dobře! Avšak dejte masu trochu času na odpočinek po vaření (5-20 minut), aby vstřebalo všechny šťávy. Odměněnou Vám bude chutnější a šťavnatější maso než obvykle.

Pozor na pokojovou teplotu

Pro rozmrazování a marinování je nejvhodnější chladnička. Pokojová teplota sice u rozmrazování znamená rychlejší proces, avšak vytváří blahodárné podmínky pro bakterie, které se tak začínají na surovinách tvořit.