Pokojové rostliny, které v zimních měsících zvednou náladu díky krásnému květu, můžete mít doma i vy

Fotografie: Getty Images

Známe to, přijde zima, napadne sníh a najednou je bílo kam oko dohlédne. Vše je jednobarevné, jednolité, možná až nudné, ale definitivně to je smutné. Zjistěte, jak si s nudou i smutkem poradit, než vykvete první sněženka.

Pokojové rostliny, které kvetou i v zimě

Existuje hodně květin, které, za správných podmínek, kvetou i v zimě! Jsou to samozřejmě pokojové rostliny, které vám můžou dělat ozdobu i společnost třeba na parapetu, na poličce nebo i na stole. A které rostlinky teda mají největší šanci rozkvést a rozveselit vás?

  • Motýlí orchidej.
  • Kamélie.
  • Indická azalka.
  • Vánoční hvězda.
  • Cyklámen.
  • Kalanchoe.

Orchidej znají asi všichni – její květy připomínají motýla, co právě roztáhnul svá křidélka. Je známá hlavně pro své dlouhé kvetení, které při správné péči, může trvat 2-6 měsíců. Kvete 2x až 3x do roka.

Fotografie: Freepik

Kamélie se do Evropy dostala z Dálného Východu skoro náhodou v 18. století, ale od té doby její popularita jen stoupá. V období květu je dobré květinu dát do chladnějších prostor (zhruba 12-15 stupňů) a moc ji nezalévat.

Indická azalka, nebo jak jej zná asi většina lidí, rododendron, je malý keř, který většinou v prosinci kvete malými květenstvími různých barev jako je třeba fialová, růžová nebo bílá.

Vánoční hvězda se v posledních letech stala hodně populární, hlavně jakožto vánoční dekorace. Samotné květy hvězdy jsou spíše nenápadné a možná si jich ani nevšimnete, ovšem jasně a zářivě barevné listeny to více než dobře kompenzují.

Fotografie: Pixabay

Cyklámen neboli brambořík je rostlina, která může v zimě kvést. Ovšem potřebuje pro to chladnější prostředí a také míň slunečního světla a hodně vláhy. Ovšem pozor na přelití! Brambořík je na toto poměrně náchylný, proto si dávejte pozor.

Kalanchoe, česky také kolopejka, je původní rostlinou deštných pralesů na Madagaskaru. Pěstitelé si ji zamilovali pro její nenáročnost, dlouhou dobu kvetení, ale i širokou škálu barev, ve které může kvést.

Další rostliny, které vám zvednou náladu

Mezi další rostliny, které by vám mohly zvednout náladu, patří i africká fialka, která díky šlechtění kvete v tolika barvách a odstínech, že si každý vybere tu svou. Poté hvězdník známý pro své mohutné, zvoncovité květy. Někteří lidé také doporučují různé odrůdy jasmínu nebo i guzmánii, vždyzelenou rostlinu z Jižní Ameriky.