Nejvěrnější plemena psů, která vám jednoho dne mohou zachránit život

Fotografie: Freepik

Pes je nejlepším přítelem člověka, je věrným parťákem a členem rodiny. Ale umí být také ochráncem nebo záchranářem, to platí především pro plemena služebních psů. Zjistěte, jací psi by se z této skupiny hodili i do vaší rodiny.

Nejlepší přítel i věrný ochránce a záchranář, to jsou vlastnosti služebního psa. Pojem služební je sice pouze lidový, protože se jedná o psy, kteří jsou řádně vycvičeni pro policejní nebo záchranářské účely. Některá plemena jsou však vhodnější pro výcvik a těm se mezi lidmi přezdívá služební psi. Ti jsou vhodní pro zajištění bezpečnosti u domu, ale také při procházce lesem nebo městem. Která plemena se pro tyto účely nejčastěji používají a proč byste si mezi nimi měli vybrat také vašeho domácího mazlíčka?

Fotografie: Freepik

Německý ovčák

Lidově se mu přezdívá vlčák, je jedním z nejznámějších a nejrozšířenějších plemen služebních psů dokonce celosvětově. Je loajální a vyniká inteligencí, má všestranný talent a je přizpůsobivý, proto se používá v kynologii a záchranářství. Můžeme jej vidět na letištích i při ochraně majetku. Díky své psychické vyrovnanosti se hodí do rodin s dětmi, kde je věrným přítelem. Bez řádného výcviku to ale nepůjde, je nutné jej začít cvičit již ve věku 2-3 měsíců, vyžaduje dostatek pohybu, vycházky a další fyzické aktivity. Není náročný na péči, protože líná dvakrát do roka. Snese i pobyt ve venkovním výběhu a na zahradě.

Anatolský pastevecký pes

Anatolský ovčák, jak se mu někdy přezdívá, pochází z oblasti dnešního Turecka a je svými vlastnostmi podobný německému ovčáku. Je vynikajícím pastýřským psem a strážcem. Tito psi byli původně určeni pro lov zvěře, hlavně lvů. Je to odolné a inteligentní plemeno, někdy mají sklony k nezávislosti, je nutné je výborně vycvičit. Používají se jako služební, protože vzbuzují patřičný respekt a poradí si i s velkou zátěží. Hodí se do rodiny s dětmi, cvičit je nutné pejsky od nejútlejšího věku. Potrpí si na procházky a aktivní životní styl.

Fotografie: Freepik

Cane Corso

Toto plemeno původem z Itálie vzbuzuje veliký respekt, v době starověkého Říma byli nasazováni v bitvách a byla v nich podporována bojovnost. Později byli cvičeni na lov prasat. Dnes jsou považováni za jedny z nejlepších hlídačů a jsou kvalitní strážci domu a majetku. Bez řádného vycvičení se může tento druh psa chovat agresivně. Cane Corso je pilný a bdělý pes, ale vyžaduje pevnou rukou a socializaci, pak je možné jej mít i v rodině s dětmi. Bez ochoty jej pravidelně cvičit volte raději jiné plemeno.

Knírač

Pro svou chytrost a pohotovost je vybírán knírač často za služebního psa především u policistů nebo celníků. Toto plemeno pochází z Německa. Knírači jsou hraví a velmi inteligentní, původně byli šlechtěni pro hlídání dobytka a ovcí, dnes jsou nasazováni u ochranných složek. Knírač potřebuje socializaci a výcvik, je vhodný do rodin s dětmi, protože je pro ně hravým a laskavým parťákem. Je skvělým hlídačem, potřebuje pravidelný výcvik a procházky, bývá srovnávám svými vlastnostmi s německým ovčákem a nenechá svého pána nikdy ve štychu.

Zdroj: PetHelpFul