Spaní dětí s rodiči v jedné posteli má spíše více záporů než kladů

Mother with her baby sleeping on bed room

Kdo by někdy jako dítě nezažil špatný sen nebo zvuky bouřky, které vyděsí natolik, že jedinou možností je úprk do rodičovské postele a pokračování spánku v rodičovské náruči. Jednou, dvakrát, třikrát. Tím se nic nezkazí a nahodilé spaní dětí v rodičovské posteli problémem není. Jsou však děti, které tráví v rodičovské posteli každou noc a nejsou ochotny spát v oddělené posteli, záminka pro to, proč spát s rodiči se vždycky najde.

A když už přijde v noci dítko, jen těžko se někomu chce jít a uspávat ho. Pro jejich vývoj je to ale důležité a důvodů je dokonce více než tolik obávané zalehnutí dítěte. Co dětem ještě hrozí?

Co-sleeping

Začíná to pozvolna a nenápadně při kojení. Miminko potřebuje nakrmit a po čase je nejjednodušší je vzít si jej na kojení do postele a potom spolu dál nerušeně spát. Tento fenomén je pochopitelný, matky potřebují slyšet dech svého děťátka, dítě naopak potřebuje fyzický kontakt s matkou.

Fotografie: Pixabay

V zahraničí se pro společné spaní dětí s rodiči dokonce vžil název co-sleeping. U přírodních národů je zcela běžné spaní rodičů s dětmi, oddělené postýlky nebo dokonce dětské pokoje jsou realitou západního světa, a také až posledních několika let.

Hrozí zalehnutí, ale také mentální potíže

I přes to by si rodiče na společné spaní s dětmi měli dát pozor. Rodiče by neměli být pod vlivem drog nebo posilněni alkoholem, hrozí totiž zalehnutí nebo udušení dítěte. To může nastat také vlivem různých polštářů a těžkých dek.

Problematická je také matrace, děti by měly spát na tvrdší, než mívají rodiče, což nesvědčí dětské páteři. Kromě toho ale hrozí dětem také psychické problémy v pozdějším věku. Vědci v Brazílii totiž sledovali spací návyky u 3583 dětí, na základě toho je rozdělili do 4 skupin:

  • spící ve vlastní posteli (44,4 %),
  • usínající u rodičů (36,2 %),
  • přicházející v noci (12,0 %),
  • spící po celou noc u rodičů (7,4 %).

Méně u rodičů, méně poruch

Právě na základě této studie bylo potvrzeno, že u dětí z poslední skupiny se ve větší míře projevují psychické obtíže a měly větší šance na rozvinutí psychiatrických onemocnění než zbylé tři skupiny dětí. Další studie z University of Maryland School of Medicine a School of Nursing navíc potvrdila, že matky, které spí společně s dětmi v jedné posteli, spí až o hodinu méně než ty, jejichž děti spí odděleně.

To jde zcela proti obecnému mínění, že jedině co-sleeping umožní matkám kvalitní spánek. K tomu u dětí, které spaly ve svých postelích došlo ke zdravějšímu rozvoji spánkových vzorců než u skupiny spící s matkami.

Úvodní Fotografie: Freepik