Jaké rozhodnutí je správné udělat, když rodiče příliš zestárnou a nejsou schopni se o sebe postarat

Fotografie: Freepik

Pro své nejbližší jsme většinou schopni udělat cokoli. Záleží nám na jejich štěstí a zdraví. Ale někdy toto rozhodnutí není vůbec jednoduché, protože v určité situaci možná nevíte, co je pro ně nejlepší.

Máte-li již starší rodiče, jistě už vás několikrát napadlo, co nastane, až zestárnou ještě víc. Bohužel, ve většině případů nejsme schopni předvídat, jak se určité události vyvinou. Existuje několik možností, ze kterých si můžete vybrat. Nikdy ovšem nemůžete vědět, která bude skutečně dobrá. Mnoho lidí s pokročilým věkem chřadne a vyskytnout se mohou i psychické potíže a choroby, které nebude snadné zvládnout.

Po úmrtí partnera se to většinou ještě zhorší a v tu chvíli musí nastoupit jejich děti. Pro většinu lidí bude naprosto logické, že si svou stárnoucí matku nebo otce vezmou k sobě domů. Ne vždy je to ale nejlepší nápad, protože to může zničit vaši rodinu a manželství. V mnoha případech je dům pro seniory mnohem lepší variantou, protože jsou tam specializovaní pracovníci, kteří na seniory mohou dohlédnout i během dne, kdy jste v práci.

Fotografie: Freepik

Potíže s pamětí a realitou

Mnoho starších lidí má potíže s chorobami, které jsou pro pokročilý věk typické. Může se stát, že neocení vaši snahu, aby zůstali s rodinou. Matka jednoho muže si například začala myslet, že byla unesena z domu a teď ji násilím drží. Začala si stěžovat, že nemá svoje věci a dokonce řekla svému synovi, že jí vzal její dům a teď je nucena sedět v jednom pokoji jako ve vězení. Nic z toho samozřejmě nebyla pravda, ale žena si myslela něco jiného.

Odborníci často rodinným příslušníkům řeknou, že čelí nevratným procesům a chování jejich milovaných se již nezmění. Opatrovnictví je sice ušlechtilé, ale mnohdy může přinést mnoho potíží, a to nejen rodinných.

Starší člověk, který má tyto pocity, se může jednoho dne vypravit jen a začít volat o pomoc s tím, že se s ní zachází špatně, rodina jí bere důchod a všechno jí ukradli. A to může vést i k vážným problémům s policií.

Fotografie: Freepik

Placené sanatorium je často jedinou možností

Opatrovnické úřady se po takových potížích rychle ozvou a vyžadují po rodině, aby doložila všechny doklady a dokázala, že jejich starší člen rodiny má všechny své peníze k dispozici, není nijak omezován a je o něj dobře postaráno. Podobné situace se ovšem mohou opakovat, protože senior si v této fázi již neuvědomuje, co je skutečně pravda. Jde o těžké rozhodnutí, ale někdy není na výběr, protože vaše práce, rodinný život a senilita či demence rodičů vám další péči neumožní.

Vzhledem k tomu, že do práce chodit musíte, nemůžete se o matku nebo otce starat 24 hodin 7 dní v týdnu. V takovém případě je nejlepším řešením vyhledání pečovatelského domu. Můžete mít pocit, že jste rodiče zradili, ale tak to není. Ve skutečnosti je to pro ně to nejlepší, protože mají kolem sebe neustále společnost a pracovníky, kteří to s těmito lidmi umí. Na pokrytí všech nákladů možná důchod stačit nebude, ale jistě bude stačit na většinu částky. A o vaše rodiče bude dobře postaráno.

Zdroj: DailyCaring