Nejoblíbenější jména novorozených dětí u nás i ve světě podle posledních statistik

Fotografie: Kimberly Vardeman / Creative Commons / Attribution 2.0

Vybíráte jméno pro své nenarozené miminko nebo vás jen zajímá, jaká jména dnes rodiče novorozeným dětem dávají nejčastěji? Podívejte se, co říká statistika.

Výběr jména pro dítě je pro mnoho budoucích rodičů oříškem. Pokud nechcete své dítě pojmenovat po někom z rodiny, pak se nejspíš budete probírat kalendářem a hledat jméno, které se vám bude nejvíce líbit. Možná se budete chtít vyhnout právě těm nejpopulárnějším, a tak je dobré vědět, jaká jména mezi ně patří. Pro inspiraci můžete nahlédnout i do zahraničí.

Poslední roky vede Jakub s Eliškou

Český statistický úřad každoročně vydává seznam nejoblíbenějších jmen, která dostala miminka v uplynulém roce. Poslední statistika však byla vydána v roce 2019, a tak se mohlo pořadí na prvních místech drobně změnit. Dá se však předpokládat, že jména na prvních místech budou patřit i letos k těm nejoblíbenějším. Dlouhodobě tak vede statistiku klučičích jmen Jakub, u holčiček je to už popáté v řadě Eliška.

V první klučičí pětici se pak objevuje Jan, Tomáš, Matyáš a Adam. Oblíbení jsou také Filip, Vojtěch, Lukáš, Martin, Matěj nebo Ondřej. Za zmínku stojí i Antonín, který je na patnáctém místě – toto jméno tak oprašuje svoji zašlou slávu. U holčiček pak po nejoblíbenější Elišce následuje Anna, Adéla, Tereza a Sofie. Dále je to Viktorie, Ema, Karolína, Natálie a Amálie. Opět můžeme z prvních příček vypíchnout i Rozálii, která je na 19. místě a kdysi oblíbené jméno se tak opět vrací do módy.

Vybírat můžete ze stovek jmen

Když tak projíždíte jména, možná vám připadá, že jich na výběr zas tolik není. Ve skutečnosti však rodiče novorozeným chlapcům dali 582 různých jmen, a dívkám dokonce 678. A to je téměř dvojnásobek jmen, která vůbec najdeme v kalendáři. Pro inspiraci si tak můžete najít ve vyhledávači seznam všech křestních jmen. U některých seznamů si můžete zvolit i řazení jmen podle oblíbenosti a celkového počtu lidí s tímto jménem u nás.

novorozený chlapec
Fotografie: Freepik

Možná vás tak překvapí, že nejvíce je u nás mužů se jménem Jiří, ačkoliv toto jméno nefiguruje ani v první dvacítce chlapeckých jmen dávaných v posledních letech. Nejčastější ženské jméno je u nás Jana, v těsném závěsu následuje Marie a Anna. Zatímco Jana a Marie už se mezi nově dávanými populárními jmény neobjevují, Anička se stále drží na druhém místě a toto tradiční české jméno tak budeme často slýchat i u nastupující generace.

Inspirovat se můžete i v zahraničí

Pokud by vám byl český rybníček malý, můžete se poohlédnout i po seznamech zahraničních jmen, z nichž některá získávají na popularitě i u nás. V USA jsou nejoblíbenější jména Liam, Noah, William, James a Logan, u dívek pak Emma, Olivia, Ava, Isabella a Sophia. Olivii pak najdeme jako jedničku i na britských ostrovech, mezi chlapci však vítězí Oliver, následovaný jmény George, Harry, Noah a Jack.

Zdroj: Český statistický úřad