Má slezina vliv na hubnutí? ANO – a větší, než si myslíte

Slezina patří k orgánům, který je při řešení řady zdravotních patálií neprávem opomíjen a mnoho lidí o jeho přínosu pro zdravé fungování organismu ani netuší.

Najdou se i tací, kteří slezinu považují za nepotřebný orgán. Přitom právě slezina může být příčinou mnoha zdravotních obtíží a plní řadu nezanedbatelných funkcí. Tak například je neocenitelným pomocníkem pro pacienty, jež trpí nadváhou a snaží se neúspěšně zbavit nechtěných kil.

Lidé s nadváhou

Nadváha se často pojí se zdravotními problémy, jako je vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění, bolesti kloubů či hormonální nerovnováha. Mimo to se takový člověk v průměru dožívá i nižšího věku. Mnohdy se přes veškeré snahy nedaří váhu shodit, přestože se pacient drží dietních doporučení a věnuje se pohybovým aktivitám.

Na tom, jakou hmotnost máme, se v největší míře podílí metabolismus a hormonální systém. Metabolismus pracující pomalu znesnadňuje hubnutí, protože spálí málo energie. Navíc ve větší míře produkuje volné radikály, jež poškozují buňky a způsobují předčasné stárnutí. Avšak vymlouvat se na špatný metabolismus, který nám byl dán do vínku, je čirý alibismus. Faktem je, že funkčnost metabolismu je nám zčásti dána geneticky, ale rozhodně se s tím dá pracovat.

Fungující hormonální systém je klíčový

Hledáte-li odpověď na otázku, co ovlivňuje fungování metabolismu, pak je to propojený a komplexní celek zvaný hormonální systém. Jestliže je vyvážený, dokáže reagovat přirozeným způsobem na aktuální potřeby a práci metabolismu přizpůsobí momentální fyzické námaze  a stravování.

V poslední době dramaticky vzrůstá počet jedinců, kteří se potýkají s hormonální nerovnováhou. Dáno je to tím, že do našeho organismu denně dostáváme v potravě, vodě, ovzduší a užíváním nevhodných kosmetických produktů celou řadu jedovatých chemikálií. Ty samozřejmě stabilitu hormonů narušují. Když k tomu připočítáme stres, typický rys moderního života západních civilizací – výsledkem je kumulace toxinů v našem těle.

Vylučovací orgány v hlavní roli

K životně důležitým orgánům patří ty, jež nesou zodpovědnost za vylučování škodlivin z těla. Především jde o játra, přímo související se zdravým spalováním. Zde stojí za zmínku nutnost detoxikace, která podpoří nastartování zdravého metabolismu a zbaví játra od chemických toxinů a mikrobiálních infekčních ložisek. Funkční hormonální systém pomáhají dále udržovat slinivka a slezina.

Bohužel v západní medicíně bývá důležitost jmenovaných orgánů při léčení mnoha zdravotních komplikací podceňována. Zatímco čínská tradiční medicína s nimi pracuje často. Slezina je v podstatě mateřský orgán všech hormonálních žláz a její stav je ovlivňuje. Pro zdravý hormonální systém je více než nutné slinivku i slezinu zbavit všech živých i neživých toxinů podobně jako u jater. Největším orgánem lymfatického systému je slezina a její primární funkcí je čistit a filtrovat krev. Zároveň je také jedním z hlavních zdrojů energie. Dle starého čínského lékařství umožňuje získávat energii ze stravy. Pokud je však poškozená, projevuje se nedostatkem energie a zvýšenou únavou.

Obrázek: pixabay.com