Manipulace v manželství. Jasné signály prozradí, že váš partner je nebezpečný manipulátor

Fotografie: Freepik

Manipulace ve vztazích a manželství. Zjistěte, jak ji spolehlivě rozeznat a jak se vůči manipulátorovi účinně bránit.

Ačkoliv je to velmi smutné, manipulace je v dnešním světe častým a mnohdy užívaným jevem, a to dokonce i ve vztazích a partnerstvích. Ano, nejspíše každý možná někdy zkoušel dosáhnout svého, a to i za cenu drobného hraní na city, od pravého manipulátorství se to však značně liší. Jak tedy správně rozeznat člověka, který vámi manipuluje a jak se mu bránit tak, aby to mělo nějaký účinek?

Kdo manipulátor je

Ve většině případů je manipulátor člověk, který nenávidí, když věci nejdou podle jeho plánu a podle toho, jak si je on uspořádal ve své hlavě. Nezáleží na tom, zda je to váš šéf nebo vaše matka či dokonce přítel, manipulátor se vždy bude snažit podniknout kroky, kterými vás chce dostat přesně tam, kde máte podle jeho plánů být.

Fotografie: Freepik

K tomu je rozhodnutý použít jakékoliv prostředky, jaké budou potřeba. Manipulátor má totiž v drtivé většině případů přesně nastudovanou svou „oběť“, zná její slabiny a přesně tak ví, na která místa útočit. Použít může skutečně nejrůznější metody od citového vydírání až po donucování. Podle toho také rozeznáváme hned několik druhů manipulátorů.

Tahy manipulátorů

Od občasné a nevinné manipulace se pravý manipulátor liší právě tím, že mu nezáleží na tom, komu ublíží a jak moc. Hledí si pouze svého záměru, který je nadřazený všemu ostatnímu. Taktiky a strategie, jak se k němu propracovat však mohou být různé a zpravidla je střídá podle toho, jak která funguje a zabírá. Jedná se nejčastěji o tyto prostředky:

Donucování – tento manipulátor jedná napřímo a svou oběť vysloveně přinucuje k tomu, aby dělala to, co on chce. Zpravidla je tato metoda doprovázena hodnocením ve formě odměny nebo trestu podle toho, zda byly jeho požadavky splněny.

Citové vydírání – velmi častým tahem manipulátorů je také citové vydírání. To může probíhat hned dvojí formou. Buď vám je neustále přednášeno to, co manipulátor ví že zabere na vaše city, nebo přijdou klasické fáze typu „Pokud to neuděláš, znamená to, že mě nemiluješ…“ a podobné.

Obviňování – dalším z možných manipulátorských tahů je také obviňování a přehnaná kritika. Tou se ve vás snaží dotyčný probudit pocit viny nebo strachu, který pouze vyhovuje jeho záměrům a věří tak, že vás tak snadněji bude moci ovládat.

Pláč a fňukání – jednou z dalších forem hraní na city je také předstírání přílišné zranitelnosti a dotčenosti právě ze strany manipulátora. Tou se vás snaží dostat do úzkých formou lítosti, kterou k němu máte pocítit.

Fotografie: Freepik

Vyhrožování – pokud některé z jeho metod nevycházejí tak, jak by sám chtěl, mnohdy se manipulátor zhostí přímo nejhorší možnosti ze všech – vyhrožování a vydírání. „Pokud neuděláš to, co chci, těš se na to, co tě čeká…“ Tímto stylem vám může pohrozit snad čímkoliv, čím se jen dá, takže musíte být velmi ostražití.

Jak manipulátora poznat včas?

Každý manipulátor je zpočátku milým a ochotným člověkem. Snaží se tak získat si vaše city i důvěru a je tak velmi těžké rozeznat jeho pravé úmysly. Postupem času se však začnou projevovat drobné náznaky toho, oč mu opravdu jde. Může začít překrucovat pravdu nebo vaše vlastní slova tak, abyste cítili vinu, nebo vám hraje na city formou přehnaného zklamání, když něco nevyjde a podobně.

Tahů mají manipulátoři skutečně mnoho, všechny ale vedou k tomu, abyste vy dělali přesně to, co oni chtějí. Pokud tedy začínáte takové náznaky pociťovat, je dobré mít se na pozoru a zůstat ostražitý. Pokud si tak začnete všímat i drobných detailů, odhalíte pravé úmysly manipulátora dříve, než na vás vyzkouší své další kroky.

Co dělat při manipulaci ve vztahu?

Ve vztahu může k manipulaci docházet snadno, zejména pokud spolu žijete. Je mezi vámi totiž vytvořené hluboké pouto a důvěra, kterou manipulátor může velmi snadno využít. Důležité tedy je především to, dát mu najevo, že víte, co dělá a o co se snaží. Nejlepší je tedy promluvit si narovinu a nehrát spolu žádné hry.

Pomoci může také návštěva partnerského poradenství. Vždy pokud váš partner začne manipulovat, upozorněte jej na to a řekněte mu co dělá. Někdo si to mnohdy nedokáže ani uvědomovat. Pokud však žijete s manipulátorem, kterému na vašem názoru a potřebách nezaleží, možná je načase zvážit, zda takový vztah stojí za udržení, nebo je lepší jej opustit.

Zdroj: VeryWellMind