Matka tří dětí prozradila, proč už čtyři roky její rodina nepoužívá toaletní papír

Fotografie: Freepik

Asi málokdo se dnes obejde bez toaletního papíru. Je to samozřejmost, nad kterou většina nepřemýšlí. Ale jde to i bez něj, jak prozradila jedna matka z Kanady.

Možná si ještě vzpomenete na rodiče či prarodiče, kteří vyrostli za války. To byla skutečně generace spořivých lidí. I za komunismu bývala o toaletní papír nouze a tak byli lidé u nás vynalézaví a museli si poradit všelijak. Já třeba nezapomenu na nařezaný voskovaný papír, kterým se opravdu nedalo utřít. Proč ale moderní kanadská matka vůbec něco takového řeší?

Potřebovali se zbavit dluhů

Amber Allen a její manžel Joseph žijí spokojený život se svými třemi dětmi. Amber má také svůj vlastní YouTube kanál, kde sdílí příspěvky na téma udržitelného života. Asi každého napadne, že se musí na planetě spotřebovat obrovské množství toaletního papíru a to je jistě pro životní prostředí zátěž. Nicméně Amber upřímně přiznala, že prvotní motiv byl jiný.

Nešlo o nic jiného, než o peníze. Po dostudování vysoké školy, byli manželé velmi zadlužení a skutečně neměli ani na ten toaletní papír. Amber si uvědomila, že doslova splachují do záchodu peníze, které stejně nemají. V tu dobu už měli dvě malé děti a Amber používala pratelné látkové pleny. Napadlo ji, že když je to dobré pro její dítě, proč by látku nemohli používat všichni.

Papír kupují jen pro návštěvy

Látkové pleny jsou však poměrně nákladná záležitost a tak Amber probrala svůj šatník, vytřídila nenošené nebo poškozené oblečení a první hadříky nastříhala z něj. Ty se však velmi rychle opotřebovali a tak začala kupovat dětské flanelové deky. Nakupovala vždy nějaké poškozené se slevou a tak měla zásobu hadříků za minimum peněz. Hadříky z flanelu jsou pevnější a mnohem déle vydrží.

Fotografie: Freepik

Amber prozradila, že hadřík se po použití hodí do kyblíku s vodou, který mají postavený vedle záchodu. Hadříky ve vodě promáchá, přidá k nim ocet a jedlou sodu, aby se zbavila všech zbytků exkrementů a následně je vypere samostatně v pračce. Vyrobili si i z malé konvičky improvizovaný bidet, takže se po velké potřebě nejdříve umyjí vodou a hadříkem se osuší.

Za čtyři roky, ušetřili jenom na toaletním papíře asi 40 000 Kč. Dnes už jsou úplně bez dluhů, ale papír kupují jenom pro návštěvy. Rozhodli se, že i když je to trochu náročnější, budou v používaní hadříků pokračovat. Samozřejmě, že se všech dluhů nezbavili takto jednoduše. Vzdali se například i Netflixu a jiných měsíčních předplatných. Do obchodu s potravinami pak chodili kupovat opravdu jen to nejnutnější. Odříkání se vyplatilo a dnes sdílí své rady, jak žít úsporně a udržitelným způsobem života.

Zdroj: Twice