Naučte se prát černé prádlo tak, aby zachovalo svou barvu co možná nejdéle. Stačí se držet několik pravidel

Fotografie: Pixabay

Černé prádlo, jež ztrácí na své barvě, nepotěší nikoho. Abyste udrželi původní barvu na oblečení, naučte se několik základních pravidel pro jeho praní.

Při koupi nového kousku do šatníku každý obdivuje jeho barvu, střih nebo materiál. Aby se všechny tyto vlastnosti udržely v původní kvalitě, je potřeba se o takové oblečení starat. To zahrnuje nastavení otáček, určitého počtu stupňů a zvolení kvalitního pracího prostředku. U praní černého prádla je také několik pravidel, díky kterým udržíte jeho původní barvu.

Nastavení správné teploty

Každé oblečení by mělo mít štítek, na němž je uvedeno, na kolik stupňů se má prát. To se většinou liší podle použitého materiálu nebo jestli jsou na látce přidány další ozdoby. Je doporučováno prát černé oblečení na 30 nebo 40 °C. Pokud nebudete nastavovat více, měla by barva zůstat dlouho původní.

Fotografie: Pixabay

Oblečení je potřeba obrátit naruby

Aniž byste brali ohled na to, jakou má dané prádlo barvu, měli byste jej vždy před praním obrátit naruby. Díky tomu poté nedochází k poškození nažehlených obrázků, tření vláken nebo celkovému opotřebení. V případě, že bude obráceno naruby, poškozuje se lehce zevnitř, a nikoliv z vnější strany, kde chcete primárně zanechat původní kvalitu.

Fotografie: Pixabay

Správná volba programu

Na většině moderních praček si lze zvolit program, kde jsou přednastaveny otáčky, počet stupňů nebo máchání. Nemusíte tedy nastavovat každý parametr zvlášť, ale lze si vybrat mezi jednotlivými procedury. Pokud se na vaší pračce navíc nachází program na tmavé prádlo, máte jednodušší práci. V případě, že ne, tak vyberte jemné praní. Díky tomu se nepoškodí vlákna a barva zůstane černá. Nejlepší volbou je nízká teplota a tekutý prací prostředek. Sypký prášek se hůře rozpouští a není tak šetrný.

Fotografie: Unsplash

Kontrola obsahu kapes

Mnoho lidí si ve svých kapsách od kalhot nebo u mikiny zapomíná nejčastěji peníze nebo kapesníky. Jedná se o lehké předměty, které někdy nejde cítit pouhým smáčknutím látky. V případě, že jste se rozhodli jít prát, naučte se pokaždé kontrolovat obsah kapes. V opačném případě byste mohli vyprat nechtěně kapesník, jenž nadělá více škody než užitku a museli byste celý proces zopakovat. Jestliže by to nepomohlo, je nutné prádlo obrat od kousíčků kapesníku ručně.

Fotografie: Pixabay

Vynechejte použití sušičky

I přesto, že je velice lákavé usušit své prádlo v sušičce mnohem rychleji než na sušáku, s černým prádlem se tomuto pomocníkovi v domácnosti vyhýbejte obloukem. Raději rozložte v místnosti nebo na balkonu (zahradě) sušák a dejte na ně usušit černé oblečení. To by mělo být také obráceně, aby nedošlo k vyblednutí.

Fotografie: Unsplash

Použití speciálního pracího prostředku

Jelikož se oblečení pere už dlouhou dobu, výrobci přišli na trh se speciálním prostředkem přímo na černé prádlo. Prací prášek (gel) na černé oblečení pomáhá zachovat jeho barvu nebo mu ji navrací. Zároveň nepoškozuje látku, intenzitu barviva a fixuje původní zbarvení, aby déle vydrželo. Tato varianta je skvělá primárně pro lidi, kteří milují sytě černou.

Fotografie: Pixabay

Roztřiďte oblečení podle barvy

Pokaždé, než se pustíte do praní, je nutné roztřídit prádlo podle barev. Nikdy neperte barevné s bílou, protože hrozí nežádoucí obarvení nebo skvrny. Poté se těchto vad už nezbavíte a je potřeba zakoupit nový oděv. Nejlepší variantou je roztřídit prádlo na tmavé, bílé a barevné. Jemné prádlo raději perte v ruce. Jedná se například o pletené svetry nebo krajkové spodní prádlo.

Fotografie: Pixabay

Odstraňování skvrn na černém prádle

Mnoho lidí by sáhlo po odstraňovači skvrn, kdyby se fleků chtěli zbavit. To však není nejlepší řešení. U černého oblečení je lepší použít navlhčený hadřík, kterým lze nečistoty vyčistit. Naopak odstraňovač skvrn by mohl způsobit bílé fleky na černé, což by nakonec nevypadalo dobře. Poté použijte speciální prací prostředek.

Zdroj: Goodhousekeeping