Netradiční způsoby, jak obnovit barvu zašlého prádla za použití běžně dostupných surovin

Fotografie: Freepik

Všichni to známe, prádlo je po jednom jediném vyprání o odstín světlejší, než když jsme ho koupili. Nebo daný kousek nosíme neustále, je náš oblíbený, a časem bohužel také vybledl, ztratil na barvě, ale na komfortu a oblíbenosti ne.

V dnešní době existují všechny různé přípravky a chemikálie, které můžeme před nebo při praní prádla použít, a ono by si mělo zachovat svou krásnou, zářivě jasnou barvu. Ovšem nač kupovat tyto drahé přípravky, když příroda sama nám nabízí řešení v podobě různých bylin, koření, ovoce a minerálů?

Jak tedy ochránit či obnovit zašlou barvu?

Existuje mnoho přírodních položek, které toho dosáhnou. Já vám dnes představím jen pár z nich, ty, které již byli ozkoušeny a přezkoušeny řadou domácností a byli uznány jako fungující. Patří sem tedy:

  • Pepř černý.
  • Sůl.
  • Ocet.
  • Káva.

Pepř černý smícháte s aviváží a nalijete do přihrádky aviváži určené, nedávejte pepř do hlavní přihrádky pro prací prostředek. Pepř velice účinně ochraňuje barvu vašeho šatstva. Prací prostředky mají tendenci ulpívat na textiliích a kvůli tomu poté oblečení vypadá zašlé a opotřebované. Pepř tomuto ulpívání zabraňuje a vaše oblečení bude zase zářit jako nové.

Sůl rozpusťte ve studené vodě, na jeden litr vody použijte 3 lžíce soli. Do roztoku ponořte prádlo a nechte vyležet alespoň přes noc a poté vyperte. Takovéto ošetření prádla zaručí jeho dlouhotrvající barvu. Sůl se používá hlavně při ošetřování nových kousků šatníku.

Fotografie: Pixabay

Ocet se používá jako přírodní aviváž. Zabraňuje vymývání barev a odstraňuje nepříjemný zápach z oblečení. Pokud se bojíte, že nepříjemná vůně octa zůstane i po vyprání, sušte prádlo v otevřených prostorách nebo venku, popřípadě jej přeperte v pračce na program máchání nebo jen rychlého vyprání. Nebo můžete oblečení jen rychle vymáchat ve vodě s citrónovou šťávou, ta vůni octa odstraní na 100 %.

Káva se používá pouze v případě černého oblečení a textilií. Do bubnu pračky vylijte dva šálky kávy a vaše černá bude zase černá. Pokud budete dělat kávu „Turek“ dávejte si pozor na soc, ten by mohl prádlo poškodit.

Fotografie: Freepik

Účinnost

Všechny tyto postupy již byli vyzkoušeny a potvrzeny domácnostmi a hospodyňkami po celém světě. Všechny látky máte už nejspíše doma, a pokud ne, tak jsou k nalezení v každém obchodě za dostupnou cenu.