Nejčastější chyby, kterých se dopouštějí novopečené maminky

Fotografie: Depositphotos

Mateřství je role, na kterou vás nikdo předem nepřipraví. Je naprosto přirozené, že se ze začátku s novou situací učíme žít a dopouštíme se proto chyb. Sepsali jsme pro Vás ty nejčastější.

Je nepodstatné kolik knih jste přečetli. Jakmile tato situace nastane a Vy se stanete matkou, zcela jistě Vás to překvapí. Od známých, rodičů nebo neznámých lidí na internetu se dozvídáte velké množství informací, které jsou ale mnohdy naprosto odlišné. Může být proto velmi obtížné se vyznat v tom, co je vlastně správné. Je tedy zcela nevyhnutelné, že se dříve či později později dopustíte chyby. Přinášíme Vám seznam těch, kterých se čerstvá maminka dopouští téměř pravidelně.

Nic jiného než miminko pro Vás najednou neexistuje

Velkou chybou je vynechávat z péče o dítě otce. Je zcela přirozené, že pouto mezi Vámi a miminkem je silnější, ale role otce je také důležitá. Důvěřujte svému partnerovi a nemějte strach mu Vašeho společného potomka na pár hodin přenechat na hlídání. Budete tak mít chvilku pro sebe, což je další chyba, které se často dopouštíme. Najednou pro nás neexistuje nic jiného než miminko a naprosto zapomínáme na své vlastní potřeby. Nezapomínejte totiž na to, že šťastné miminko budete mít pouze v případě, že budete šťastná Vy sama.

Fotografie: Pexels

Nejhorší, čeho se čerstvé maminky dopouští, je neustálý pocit paniky. Strach z toho, že všechno co děláte, děláte špatně. To jen podpoří skutečnost, že se jednou nějaké chyby opravdu dopustíte. Pokud Vás tento panický strach přepadne, zkuste se v klidu posadit, nadechnout a zklidnit dech. Vaše vlastní intuice Vám napoví, jak se zachovat. Role matky je totiž naprosto přirozená a podvědomě víme, co dělat. Jen musíme sami sebe poslouchat a věřit vlastnímu úsudku.

Konzultace na internetu a neustálé srovnávání

Dnešní doba je tomu jenom nakloněná. S čímkoliv se obracíme na internet a hledáme rady od jiných maminek. Jejich odpovědi na naše dotazy nám mohou nejen snížit sebevědomí, ale mnohdy i ublížit. Velmi často totiž máme tendenci se porovnávat s ostatními maminkami a docházíme tak k závěru, že náš život ani péče o dítě není tak idylická a dokonalá, jako jejich. Pamatujte na to, že každá matka i dítě je jiné a mají naprosto odlišné potřeby. A také na to, že ne vše co je na obrázku, je tak i ve skutečnosti.

Fotografie: Pexels

Nebojte se ani o to, říct si o pomoc s kojením. Kojení je pro Vás naprosto nová zkušenost a ne vždy jde vše podle Vašich představ. Problémy konzultujte s odborníkem, nikoliv v internetových poradnách. Nezanedbávejte okolní svět. Je jasné, že dítě je změna, ale jakmile si na ni trochu přivyknete, nebojte se opět pomalu vracet do předchozího života. Být zavřený celý den doma s malým dítětem není prospěšné ani pro Vás, ani pro Vaše miminko.

Zdroj: CloudNineCare