Nejčastější chyby, kterými si většina žen zbytečně ničí vlasy. Okamžitě je přestaňte dělat

Fotografie: Freepik

Všechny ženy touží po krásných zdravých lesklých vlasech. Ne každá z nás má bohužel na takovou hřívu štěstí, ale kvalita vlasů se dá vždy zlepšit, pokud budete chtít.

Stejně jako línají naši chlupatí mazlíčci, i my lidé ztrácíme vlasy. Vlasy nám padají denně, přičemž běžné množství vlasů, které ztrácíme, se pohybuje od 50 do 100 pramenů denně. Je to naprosto normální a ani si toho nevšimneme, protože na pokožce hlavy máme více než 100 000 vlasových folikulů. Někdy se však věci zvrtnou a vy si uvědomíte, že ztrácíte více, než se vám evoluce moudře snažila předepsat. My však věříme, že si všichni zasloužíte, aby vaše vlasy byly hebké, lesklé a zdravé, a proto jsme shromáždili zvyky, kterým se na cestě za tímto cílem vyhněte.

Vaše strava není pravidelná

Když nemáte dostatek kalorií, vaše tělo přesměruje veškerou energii na základní funkce – například na srdce a mozek, a vlasy a pokožku hlavy nechá stranou. Dieta může být pro vaše hormony šokem a často vede k řídnutí a vypadávání vlasů, zatímco nové vlasy na jejich místo nerostou. Ve skutečnosti je jedním z hlavních příznaků anorexie a řady dalších poruch příjmu potravy silné vypadávání vlasů.

Fotografie: Pixabay

Dbejte na to, aby byla vaše strava vyvážená s dostatkem bílkovin a tuků. Vlasy se skládají převážně z bílkovin (keratinu), a pokud jich nemáte dostatek, mají tendenci se lámat. Zaměřte se na 46 gramů denně – tedy asi 10 až 35 % z celkového množství kalorií.

Příliš se opalujete

Když jdete ven, sluneční UV paprsky začnou narušovat pružnost a pevnost vašich vlasů. Dlouhodobé působení tepla a slunečního záření může vlasy a pokožku hlavy vysušovat a poškozovat kutikulu a vlasové vlákno, což vede k lámavosti vlasů, která může vést k jejich vypadávání. Světlé a jemné vlasy jsou vůči slunci obzvláště zranitelné. Kdykoli je to možné, schovejte si vlasy pod klobouk!

Vlasy pevně stahujete

Sportovní copánky, drdoly nebo culíky vytvářejí obrovské a neustálé napětí na vlasové folikuly u kořínků. Vytlačuje vlasy z folikulu předčasně, což vede k jejich řídnutí a zjizvení. V extrémních případech může dojít k trakční alopecii, což je stav, který navždy oslabí folikul a znemožní růst vlasů.

Fotografie: Freepik

Co můžete dělat: Uvolněte se! Pokud je to možné, noste vlasy rozpuštěné, zejména během spánku, protože převalování na polštáři může způsobit ještě větší lámání. Určitě používejte k vlasům šetrnou gumičku nebo měkkou gumičku. Pokud cítíte, že vás vlasy tahají za kůži, jsou příliš utažené.

Nemyjete si vlasy dostatečně často

Nezvykejte si příliš vynechávat mytí vlasů. Hromadění nečistot, zbytků produktů a oleje na pokožce hlavy může ucpat vlasové folikuly, což ztěžuje růst vlasů. Pokud se neléčí, vede to často k řídnutí a vypadávání vlasů. Vlasy si proto myjte pravidelně – podle typu vlasů jednou za pár dní až jednou týdně. Přejděte na šampon bez sulfátů, abyste zabránili vysušování.

Vlasy pravidelně nestříháte

Občasné zastřihování vlasů může napomoci zdravému procesu růstu a zabránit řídnutí vlasů. Pravidelné zastřihování odstraní suché, lámavé a odumřelé roztřepené konečky, které jinak mohou putovat po vlasovém stvolu směrem k pokožce hlavy a způsobit vypadávání dalších pramenů. Může to znít neintuitivně, ale pokud chcete, aby vám rostly dlouhé a luxusní vlasy, nechte se pravidelně stříhat.

Fotografie: Freepik

Dopřáváte si příliš horké sprchy

Horká voda namáhá a dehydratuje vlasy stejně jako pokožku, takže jsou suché, křehké a náchylné k lámání a vypadávání. V kombinaci se šamponem, který zbavuje vlasy ochranných olejů, nutí póry pokožky hlavy k nadměrné práci, aby udržely krok s produkcí oleje, což může poškodit kořínky a vést k dalšímu vypadávání. Horká voda může také zvýšit počet bakterií a zárodků na vaší hlavě. Vlasy se proto snažte oplachovat co nejchladnější vodou.

Drbete se na hlavě

Svědění pokožky hlavy může být důsledkem plísňové infekce, alergie nebo zánětu – to vše vlasům škodí a může potenciálně vést k jejich řídnutí. Když se však navíc začnete škrábat, poškozujete vlasové folikuly, což může skončit vypadáváním vlasů. Místo škrábání přejděte na zdravější stravu plnou bílkovin a vitaminů A, D a E. Svědění zmírněte masáží pokožky hlavy. Používejte šampon, který obsahuje selen, zinek a další protiplísňové látky.

Používáte horké stylingové nástroje

Horké válečky, fény, kleště a kulmy a žehličky na vlasy mohou být pro vaše vlasy velmi drsné. Vysoká teplota spálí oleje a proteiny z vlasů a jejich ochrannou kutikulu, čímž naruší rovnováhu vlhkosti a způsobí lámání a řídnutí vlasů. Vlasy jsou pak suché a nemají dostatečnou pevnost. Omezte používání stylingových nástrojů na minimum a začněte s nejchladnějším možným nastavením. Používejte přípravky na ochranu před teplem, které vytvářejí tepelnou bariéru a snižují tření.

Fotografie: Freepik

Hrajete si se svými vlasy

Tahání, škubání, kroucení, tření, to děláme s vlasy všichni. Bohužel toto vrtění může časem přispět k lámání a vypadávání vlasů. Neustálým taháním za prameny oslabujete folikuly. A vaše ruce, jakkoli si myslíte, že jsou čisté, stále nesou pot, špínu a oleje, které přispívají k hromadění a následkům. Zaměstnejte své ruce zdravějším rozptýlením: hrajte si s antistresovou hračkou nebo zatínejte pěsti.

S mokrými vlasy zacházíte hrubě

Vlasy jsou nejslabší a nejnáchylnější k tření, když jsou mokré, protože voda mírně nadzvedává ochrannou kutikulu. Kartáčování ve sprše a následné drsné drhnutí ručníkem způsobuje ideální podmínky pro její lámání. Není divu, že ve sprše necháváme tolik vlasů. Před namočením vlasy rozčesávejte plnými tahy od pokožky hlavy ke konečkům. Po sprchování vymačkejte vodu a vlasy otřete ručníkem z mikrovlákna.

Zdroj: MedicalNewsToday, Healthline