Nejsilnější přírodní pomocníci při problémech s nadýmáním a plynatostí. Zbavte se této nepříjemnosti snadno a rychle

Fotografie: Getty Images

Nadýmání i plynatost dost často způsobují nepříjemný až bolestivý pocit břicha a žaludku a mohou nám zkazit jinak dobrý den. Existuje řada faktorů, proč se nám břicho může nafouknout jako balón. Patří mezi ně stres, podrážděný a překyselený žaludek, nebo i intolerance a alergie na určité potraviny a komponenty v nich.

Jak se zbavit plynatosti i nadýmání?

Existuje několik potravin, které nám mohou pomoci od pocitu těžkosti, nadýmání i plynatosti a bolesti spojené s nimi. Jsou přírodní, jejich požitím nic nezkazíte a patří mezi jedny z nejúčinnějších. Tady je seznam potravin, které vám mohou pomoci:

  • Zázvor je považován za super potravinu, je zdrojem myriády vitaminů jako je A, B1, B6, C, E, ale také draslíku, hořčíku, vápníku, fosforu a železa. Pomáhá s pocitem nadýmání i těžkosti. Doporučená denní dávka se pohybuje mezi 1 malou čajovou lžičkou denně až 3 lžičkami.
Fotografie: Pixabay
  • Heřmánek je bylina s protizánětlivými účinky. Účinně pomáhá od pocitů nadýmání i plynatosti. Šálek heřmánkového čaje denně je doporučenou denní dávkou, ovšem pokud vám heřmánek moc nevoní ani nechutná, zkuste do čaje přidat mátové nebo meduňkové listy.
  • Skořice je jedním z nejlepších spojenců žen v období menstruace – zmírňuje křeče i bolesti. Na druhou stranu ale pomáhá i s nadýmáním a nadváhou a čaj z ní je lahodný.
  • Citronová šťáva je nejjednodušších a cenově nejdostupnějších léků na plynatost a nadýmání. Rozmíchejte šťávu z půlky citronu ve sklenici vody a vypijte každé ráno hned po probuzení. Nejen že vás zbaví pocitů nadýmání, ale osvěží vás a probudí.
Fotografie: Pixabay
  • Některé druhy ovoce, jako například ananas, kiwi či papája, zrychlují proces trávení a tím předchází nepříjemným pocitům plynatosti.
  • Anýzový čaj je skvělý pro rychlé zmírnění pocitů plynatosti i nadýmání. Anýz je schopen tlumit bolest a zrychlovat metabolismus a tím předcházet pocitům nadýmání i plynatosti a těžkosti.

Další tipy

Pokud trpíte nadýmáním a plynatostí je dobré se vyhýbat bublinkovým nápojům jako jsou všechny různé sodovky, nebo alespoň omezit jejich denní příjem. Pokud trpíte intolerancí na lepek či laktózu, rozhodně se takovým jídlům vyhýbejte a zkuste je nahradit jídly, které tyto komponenty neobsahují. Za myšlenku také stojí omezení mastných a smažených jídel, ty také našemu žaludku neprospívají.