Nedostatek spánku má negativní dopad na organismus. Odhalte příčiny a konečně se kvalitně vyspěte

Fotografie: Freepik

Existují tipy a triky, jak podpořit zdravý, a hlavně dlouhý spánek, abyste se ráno vzbudili odpočatí a měli energii na náročný den.

Dobrý noční spánek je základem úspěšného startu do dalšího dne. Ulevuje mozku a zvyšuje efektivitu. Nedostatek spánku ovlivňuje zdraví a může narušit produkci hormonů, což může přinést pár kilogramů navíc na váze.

Fotografie: Freepik

Pokud máte rádi večerní sport, vyměňte ho za ranní cvičení

Veškeré sportovní aktivity by měly být hotové tři hodiny před spaním. Cvičení totiž zvyšuje tělesnou teplotu a srdeční frekvenci a působí na nervový systém tak, že se vám bude hůře usínat. Je lepší večer jen klidně chodit a intenzivnější cvičení nechat na ráno nebo dopoledne.

Dobrému spánku nepřispívá ani alkohol. Je možné, že sice díky němu člověk rychleji usne, ale důsledky následujícího rána nebudou příjemné ani pro mozek, ani pro tělo. Alkohol vyvolává časté močení, takže budete v noci hojně navštěvovat toaletu.

Pro spánek byste měli zvolit takovou teplotu, abyste neměli přetopeno, ale také vám nesmí být zima. Narušuje to správný odpočinek a budete se často budit. Ložnici každý den před spaním dobře vyvětrejte. Stres hraje pro spánek také jednu z důležitých rolí. V takovém stavu mozek nemůže vypnout a vy si neodpočinete. Pokud tomu chcete předejít, negativní myšlenky si před spaním napište na papír, vyzkoušejte můžete meditaci nebo jógu.

Fotografie: Freepik

Před spaním rozhodně nepijte kávu ani energetické nápoje

Kofein, který obsahuje káva i energetické nápoje, by pro vás měla být odpoledne a večer tabu. Mnoho lidí také čelí chrápaní – hlasité zvuky ale mohou narušit váš spánek. V takové situaci může pomoct poloha na zádech. Neustálé poruchy spánku mohou vést až k neuróze.

Mnoho lidí si dělá tmu pomocí závěsů nebo žaluzií. Je těžké usnout, pokud před spaním sledujete televizi nebo jste na počítači. Světlo z mobilních zařízení ovlivňuje mozek a dává signál k bdělosti. Hodinu před spaním byste měli všechny přístroje vypnout.

Důležité je správné načasování posledního jídla předtím, než jdete spát. Pokud si dáte jídlo těsně před spaním, bude ho hůř trávit a budete mít horší spánek. Poslední jídlo si dejte 2-3 hodiny předtím, než jdete spát a mělo by se skládat hlavně ze zeleniny nebo libového masa. Rozhodně byste měli vynechat jídlo plná cukru a nezdravých tuků, takže si odpusťte oblíbené chipsy nebo čokolády u večerního sledování filmu. Poznáte během pár dní, že se váš spánek zlepšil a ráno se budete cítit mnohem lépe.

Zdroj: Healthline