Nejúčinnější způsoby, jak předcházet popraskaným rtům. Ušetřete si nepříjemné starosti

Fotografie: Freepik

S nástupem zimy a s ní spojenými nízkými teplotami, které se pohybují okolo bodu mrazu, nastává období popraskaných rtů. Tato často bolestivá a nepříjemná záležitost potkala snad každého z nás. Nejvíce však postihuje ženy, a to i při vyšších venkovních teplotách.

Častou příčinou suchých a popraskaných rtů bývá jejich časté olizování. Tento drobný zlozvyk může být tak nenápadný a zautomatizovaný, že povšimnout si jej vyžaduje značnou dávku zvědomování si jednotlivých úkonů. Co dalšího za tím může být?

Dostatek vitamínů a minerálů

Suché rty mohou být ukazatelem, že vašemu tělu něco chybí – jednat se může o některý z minerálů či vitamínů, jež jsou pro správné fungování všech aspektů organismu zásadní. Stav jejich hladiny lze zjistit na základě krevních testů.

Obecně dbejte na to, aby byl váš jídelníček dostatečně pestrý a vyvážený. Svému tělu dopřávejte stravu bohatou na vitamíny skupiny B, železa, esenciálních mastných kyselin a dalších potřebných prvků. Využít můžete také doplňků stravy.

Dostatečný příjem tekutin

Další častou příčinou popraskaných může být také opomíjení pitného režimu. Tento stav se, kromě popraskaných rtů, projevuje také tmavě zbarvenou močí, suchou kůží, zvýšenou únavou, bolestmi hlavy či zácpou. Dostatečný příjem tekutin je jedním ze základních pilířů správného chodu organismu.

Fotografie: Freepik

Používání vhodného balzámu na rty

Zejména při vystavení se extrémním teplotám, jež mohou nastat během letních i zimních měsíců, je pro vláčnost rtů třeba využít balzámu na rty. Při jeho výběru berte v potaz složení výrobku. Pokud se mezi ingrediencemi použitými při výrobě nachází lanolin či kafr, raději se tomuto balzámu vyhněte. Naopak vhodnými přísadami jsou ricinový a konopný olej, bambucké máslo nebo vazelína.

Balzám používejte pravidelně několikrát denně. Za tímto účelem vám poslouží také vazelína samotná. V případě jejího využití aplikujte na rty také opalovací krém se SPF 30 a více.

V průběhu zimního období se objevuje také další problém – přetopené místnosti se suchým vzduchem. I ten mívá na popraskání rtů svůj podíl. Mimo to dochází k vysoušení sliznic dýchacího ústrojí, což může mít za následek také oslabení lidského organismu a imunity. Efektivním řešením tohoto problému je pořízení zvlhčovače vzduchu.