Netradiční pomocník při praní zašlých utěrek. Poznejte účinky obyčejného rostlinného oleje

Fotografie: Depositphotos

Také vám to připadá jako naprostá nesmyslnost, nonsens a oxymóron v jednom? Prát špinavé, mnohdy už zamaštěné a umaštěné prádlo olejem? Očividně jde o nový postup, na který hospodyňky z celého světa nedají dopustit.

Samozřejmě slouží hlavně k odstraňování tvrdohlavých mastných skvrn, které ne a ne zmizet, ale dobře poslouží i ke změkčení prádla a textilií a k tomu, aby voněli čistě a svěže déle.

Jak tedy prát s olejem?

Jak tedy odstranit mastné skvrny z ubrusů, prostírání, oblečení či jiných textilií? Budete potřebovat těchto pár věcí a přísad a poté se do toho hned můžete pustit.

  • Kýbl nebo lavor o obsahu alespoň 10 litrů.
  • 5-6 litrů vroucí vody.
  • 3 lžíce rostlinného oleje.
  • 1 šálek pracího prostředku.

Postup při praní je velmi jednoduchý. Do lavoru nebo kýblu nalijte vroucí vodu, olej a prací prostředek. Dobře promíchejte, ale pozor, ať se neopaříte vodou! Vše raději promíchejte např. vařečkou nebo jiným nástrojem. Když máte promícháno, dejte špinavé textilie dovnitř lavoru či kýblu a nechte je ve vodě alespoň tři hodiny.

Fotografie: Freepik

Po uplynutí tří hodin (nebo více, záleží na vás a vašem úsudku), textilie vyndejte a vyperte je v pračce na program rychlého praní nebo vymáchání. Vaše ubrusy, prostírání a oblečení budou bez mastných skvrn a zářit jako nová!

Bělení s olejem

Praní s olejem se neomezuje jen na mastné skvrny. Pokud vaše zářivě bílé prádlo zešedlo a zašlo, zestárlo, a vy jej chcete vybělit, olej prý zaručí ten nejlepší výsledek. Pro bělení s olejem budete potřebovat:

  • 6 litrů horké vody.
  • 1 lžíci rostlinného oleje.
  • 1 šálek pracího prostředku.
  • 1 šálek bělidla vaší volby.

Postup je stejný jako u odstraňování skvrn. Do vody přidejte olej, prací prostředek a tentokrát i bělidlo a řádně zamíchejte. Poté vložte textil, který chcete vybělit a nechte odstát před noc. Pokud máte možnost, lavor nebo kýbl něčím zakryjte, aby voda zůstala horká co nejdéle. Ráno textilie vyndejte a vyperte v pračce na program, který používáte běžně při denním praní. A hotovo! Krásné, zářivě bílé prádlo!

Samozřejmě, existují další způsoby, jak odstranit mastné skvrny z prádla – například různé přípravky v drogeriích a obchodech. Ovšem ty bývají mnohdy předražené nebo plné nebezpečných chemikálií a praní s olejem je metoda šetrná nejen na vaše finance, ale i životní prostředí.